Ana SayfaSporBakanlık, kadın voleybol turnuvasını ‘yer yok’ diye iptal etmiş

Bakanlık, kadın voleybol turnuvasını ‘yer yok’ diye iptal etmiş

HABER MERKEZİ – Gençlik ve Spor Bakanlığı, kadın öğrencilerin voleybol turnuvasının iptal edilmesine gerekçe olarak, ‘kız yurtlarında yeterince boş yatak kapasitesinin olamamasını’ gösterdi.

2016 yılından beri yükseköğrenim öğrenci yurtlarında kalan kadın öğrenciler arasında düzenlenen voleybol turnuvası iptal edildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, iptal gerekçesine ilişkin  Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na bir soru önergesi sundu.

Akkuş İlgezdi önergede, “İller arası kadın voleybol turnuvası yapılmamasının gerekçesi, kafilede yer alan kız ve erkek öğrencilerin karma seyahat etmesi midir?” sorusunu yöneltti.

Birgün’ün haberine göre Bakan Kasapoğlu imzasıyla verilen yanıtta iptale gerekçe olarak, ‘kız öğrencilere yetecek yatak bulunmaması’ gösterildi.

“İller arası voleybol kız turnuvası planlaması yapılırken, turnuvaya ev sahibi olması planlanan illerdeki kız yurtlarında yeterli boş yatak kapasitesi bulunamadığından söz konusu turnuva gerçekleştirilememiştir.”

‘Görevi kötüye kullanma var’

Bu yanıtı değerlendiren Akkuş İlgezdi, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın kira sözleşmesi yaptığı 39 yurda, ön protokolde mutabık kalınan aylık kira bedellerinden daha yüksek ücret ödediğinin Sayıştay raporuyla ortaya çıktığını hatırlatarak şunları söyledi:

“Bakanlık bazı yurtlara fazladan ödeme yapabiliyor ancak sporcu kızlarımızı konaklatacak yer bulamıyorsa, burada görevin kötüye kullanımı vardır. Sorumlular hakkında soruşturma açılmalıdır. Örneğin ön protokolde aylık kira bedeli 639 bin lira olan bir yurda -zam da demiyorlar- güncelleme sonucunda aylık 105 bin lira zam yapılmış ve kira bedeli aylık 744 bin 110 liraya çıkmış.
Bu artışın 39 farklı yurt için yapıldığı düşünülürse, kuruma yıllık bedeli 24 milyon 891 bin liraya ulaşıyor. Bu yurtların 15 yıl boyunca yıllık kira artışları hariç maliyetleri 373 milyon lirayı geçiyor. Oysa bu paraya 8 farklı ilde bin kişilik yurt yapmak mümkün! O halde bu kamu zararı değilse, nedir? İsraf değilse, nedir?”

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Erdoğan'ın "Ermeniler göçmendi" açıklamasına Ermenistan'dan tepki
Sonraki Haber
Osmaniye'de Ali Osman Sarı evli olduğu Serpil Sarı'yı öldürdü