Ana SayfaDünyaBM: Dünyada 7 milyondan fazla çocuk özgür değil

BM: Dünyada 7 milyondan fazla çocuk özgür değil

HABER MERKEZİ – Birleşmiş Milletler, dünyada 7 milyondan fazla çocuğun özgürlüğünden mahrum bırakıldığını açıkladı. Yapılan araştırmaya göre gözaltında tutulan göçmen çocukların sayısının en yüksek olduğu ülke ABD.

Birleşmiş Milletler (BM) Özgürlüklerinden Mahrum Bırakılan Çocuklar Üzerine Küresel Araştırması’nın sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.

BM, her yıl cezaevlerinde, gözaltında, göçmen ve mültecilerin tutulduğu gözaltı merkezlerinde ve sosyal yardım kurumlarında bulunan milyonlarca çocuğun özgürlüklerinden mahrum bırakıldığını belirtti.

DW Türkçe’de yer alan habere göre dünyada 7 milyondan fazla çocuk özgürlüklerinden mahrum bırakılıyor.

Araştırmaya göre, her yıl en az 410 bin çocuk mahkeme öncesi gözaltı sürecini cezaevlerinde geçirirken, 1 milyon çocuk da gözaltında tutuluyor.

Yetimhane gibi kurumlarda tutulan çocukların sayısı ise 5 milyon 400 bini buluyor. Araştırmaya göre, 80 ülkenin toplam 330 bin göçmen çocuğu göç merkezlerinde gözaltında tuttuğu da belirtiliyor.

Gözaltındaki çocuk sayısı en çok ABD’de 

Araştırmayı yöneten akademisyen Manfred Nowak, Pazartesi günü Cenevre’de yaptığı açıklamada, ABD’nin göç merkezlerinde gözaltında tutulan göçmen çocukların sayısının en yüksek olduğu ülke olduğunu ve ülkede 100 binden fazla çocuğun bu merkezlerde tutulduğunu ifade etti.

Nowak, Trump yönetiminin küçük çocukları Meksika-ABD sınırında ailelerinden ayırmasının kesinlikle Uluslararası Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olduğunu belirterek, “Ben bunu hem ebeveynler hem de çocuklar açısından insanlık dışı bir uygulama olarak nitelendiriyorum” diye konuştu.

Nowak, genel olarak her 100 bin çocuktan ortalama 60’ının özgürlüğünden mahrum edildiği ABD’yi Bolivya, Botsvana ve Sri Lanka’nın takip ettiğini kaydetti.

IŞİD kamplarındaki çocuklar

Ayrıca büyük çoğunluğunu Fransa vatandaşlarının oluşturduğu en az 29 bin çocuğun Suriye’nin kuzeyinde ve Irak’ta genellikle IŞİD’le bağlantıları nedeniyle kamplarda tutulduğu da belirtildi.

‘Çocuk askerlerin oluşturduğu bu çocukların aslında fail değil birer kurban olduklarını’ vurgulayan Nowak, bu çocukların rehabilite edilerek yeniden topluma uyum süreçlerinin gerçekleştirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Araştırmayı yürüten uzmanlar, bu tablonun 18 yaş altı çocukların gözaltına alınmasına yalnızca kısa bir süreliğine ve ancak son çare olarak başvurulmasını öngören 1989 tarihli Uluslararası Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olduğuna dikkat çekti.

Araştırma, reşit olmayan göçmenlerin gözaltında tutulması uygulamasına son verilmesi gerektiğini ifade etti.

Gözaltındaki çocuklar arasında psikolojik bozuklukların görülme oranının 10 kat daha fazla olduğu, özgürlüklerinden mahrum olan çocukların diğer yaşıtlarına oranla daha erken yaşta öldüğü kaydedildi.

Previous post
"İstanbul’da 21 ilçenin atıksuyu doğrudan denize karışıyor"
Next post
Almanya'dan Türkiye için seyahat uyarısı: “VPN ağları denetleniyor”