Ana SayfaGüncelDemirtaş yargılandığı bir davadan beraat etti

Demirtaş yargılandığı bir davadan beraat etti

HABER MERKEZİ – HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Demirtaş, “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” ettiği iddiasıyla yargılandığı davada beraat etti.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” suçlamasıyla açılan davanın 12’nci duruşması Viranşehir 1. Asliye Mahkemesi’nde yapıldı.

4 Kasım 2016 tarihinden bu yana Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Demirtaş’ın katılmadığı duruşmada, avukatları Mehmet Sertaç Kayar ve Mevlüt Güneş hazır bulundu.

Avukat Kayar, “CD kayıtlarından da anlaşılacağı üzere sarf edilen hakaret sözcüğü müvekkilim tarafından söylenmemiştir. Aynı zamanda sarf edilen hakaret sözcüğünün kimin kime karşı sarf ettiği de tespit edilmemiştir. Bu nedenle şüpheden sanık yararlanır ilkesi gereği müvekkilimin beraatına karar verilmesini talep ediyorum” dedi.

Avukat Güneş de “Sarf edilen kelimenin müvekkilim tarafından müştekiye karşı söylendiği tespit edilmemiştir. Bu ve önceki savunmalarımızın nazara alınarak müvekkilimin beraatını talep ederiz” dedi.

İddia makamı ise Demirtaş’ın kamu görevlisine hakaret ettiğini öne sürerek 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme heyeti, dosyanın incelenerek araştırılacak başka bir hususun kalmadığını belirterek kararını açıkladı.

Demirtaş’ın üzerine atılı “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” suçunu işlediğinin sabit olmamasından dolayı beraatına karar verdi.

Ne olmuştu?

4 Ağustos 2013 tarihinde dönemin Barış Demokrasi Partisi (BDP) Eş Genel Başkanı olan Selahattin Demirtaş ve beraberindeki konvoyu Urfa’nın Viranşehir ilçesi çıkışında polisler tarafından durdurulmuştu.

Demirtaş’ın da içinde bulunduğu gruba, polis uyarı yapmadan müdahalede bulunmuştu.

Bunun üzerine Demirtaş müdahaleyi başlatan polislere, “Sizin başka örgütlerle, yapılarla bağlantınız olmasa bu şekilde bize saldırmazsınız. Anayasal hakkımız olan seyahat özgürlüğünü engelleyemezsiniz” sözleriyle tepki göstermişti.

Demirtaş hakkında, “görevi yaptırmamak için direnme ve görevli memura hakaret” suçundan soruşturma açılmış, direnme suçundan takipsizlik kararı verilirken, hakaret suçundan Viranşehir Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı.

Demirtaş’tan şikayetçi olan polisler ise 15 Temmuz darbe girişimi ardından görevden ihraç edilip “FETÖ üyesi” olmak iddiası ile tutuklanmıştı.

Previous post
Mahkemeden Salda Gölü'ne "Millet Bahçesi" için onay
Next post
MHP'li vekili eleştiren gazeteciye sokak ortasında saldırı ve silahla tehdit