Ana SayfaGüncelGazeteci Canan Coşkun ve belgeselci Kazım Kızıl gözaltına alındı

Gazeteci Canan Coşkun ve belgeselci Kazım Kızıl gözaltına alındı

HABER MERKEZİ – Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümünü araştıran Meclis Komisyonu’nu takip etmek için bir süredir Giresun’un Eynesil ilçesinde olan gazeteci Canan Coşkun ve belgeselci Kazım Kızıl gözaltına alındı.

Gazeteci Canan Coşkun ve belgeselci Kazım Kızıl, Giresun’un Eynesil ilçesinde gözaltına alındı.

Coşkun ve Kızıl’ın gözaltına alındıklarını gazeteci Tunca Öğreten Twitter üzerinden duyurdu.

Öğreten, Coşkun ve Kızıl’ın Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümünü araştıran Meclis Araştırma Komisyonu’nu takip etmek için bir süredir Eynesil’de oldukları bilgisini paylaştı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu de “Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümünü araştıran TBMM Komisyonu’na Giresun Eynesil’de eşlik ederken gözaltına alınan meslektaşlarımız Canan Coşkun ve belgeselci Kazım Kızıl’ın serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Gazetecilere yönelik usandıran tacize son!” açıklamasında bulundu.

Ne olmuştu?

Giresun’un Eynesil ilçesinde 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan, 13 Nisan 2018 tarihinde evinin önünde yaralı halde bulunmuş, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti.

Naz’ın ölüm sebebinin intihar ya da yüksekten düşme olduğu öne sürülmüş, ancak hazırlanan adli tıp raporunda ölümün yüksekten düşme değil ‘bedensel travma’ sonucu gerçekleştiği kaydedilmişti.

Baba Şaban Vatan ise “Kızıma araba çarpmış ama geçirdiği çarpma ölümü ile sonuçlanacak kaza değil. Çarpanlar evimin yanına bırakarak teras kattan atlayıp intihar etmiş gibi bir hava vermeye çalıştılar. Kızım kan kaybından öldü” demişti.

Baba Vatan, Eynesil Belediye Başkanı Coşkun Somuncuoğlu’nun yeğeninin kazayı gerçekleştirdiğini, AKP Giresun Milletvekili Nurettin Canikli’nin devreye girmesiyle olayın üstünün kapatıldığını söylemişti.

Şaban Vatan, ağabeyi Muhammet Vatan’ın şikayeti üzerine savcılığın talimatıyla Mart ayında akıl sağlığının yerinde olup olmadığının tespiti için psikiyatri servisine sevk edilmişti.

Muhammet Vatan kardeşinin kendisini öldürmekle tehdit ettiğini ileri sürerken, Şaban Vatan ağabeyinin “para karşılığında Rabia Naz Vatan’ın ölümünü örtbas etmeye çalışmakla” suçlamıştı.

Giresun Sulh Ceza Mahkemesi ise baba Şaban Vatan’ın akıl sağlığının yerinde olup olmadığını tespit edilmesini istemiş, Vatan’ın Samsun Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’ne gözlem altında tutulması karar kesinleşmişti.

Vatan’ın hastaneye yatırılması kararının Coşkun Somuncuoğlu ve Nurettin Canikli’nin şikayetleri sonucu alındığı ortaya çıkmıştı.

Baba Şaban Vatan’ın adalet arayışını kamuoyuna duyurmak isteyen Metin Cihan ise olayın ayrıntılarını Twitter üzerinden duyurmuş, bunun ardından çok sayıda kişi konuyla ilgili sosyal medyada paylaşımlarda bulunarak kamuoyu oluşturmuştu. Cihan, 12 Eylül baskılar nedeniyle yurtdışına çıkmak zorunda kaldığını açıklamıştı.


Rabia Naz dosyasında gizlilik kararı kalktı

Previous post
Ahmet Türk tedbir amacıyla hastaneye yatırıldı
Next post
Urfa’daki 20. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda patlama