Ana SayfaGüncelGazeteci Kibriye Evren tahliye edildi

Gazeteci Kibriye Evren tahliye edildi

HABER MERKEZİ – 1 yılı aşkın süredir tutuklu yargılanan gazeteci Kibriye Evren, hakkında tahliye kararı verilmesi sonrası tutulduğu Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nden çıktı.

Gazeteci Kibriye Evren’in mesleki faaliyetleri ve sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” iddiasıyla 20 yıl hapis istemiyle yargılandığı davanın 8. duruşması bugün Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Ara kararını açıklayan mahkeme, JinNews muhabiri Evren’in tutuklulukta geçirdiği süreyi göz önünde bulundurarak tahliyesine karar verdi.

Mahkeme, Evren hakkında adli kontrol tedbiri ve yurt dışı çıkış yasağı getirdi.

Duruşma 10 Mart 2020’ye ertelendi.

Kararın ardından, Ekim 2018’den bu yana Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde tutulan Evren,  akşam saatlerinde tahliye edildi.

Hasta tutukluların durumunu anlattı

Fotoğraf: MA

Cezaevi önünde kısa bir açıklama yapan Evren, hala devam eden gözaltı ve tutuklamalara işaret etti, cezaevindeki hak ihlallerine dikkat çekti.

Yüksek güvenlikli bir cezaevinde çıktığını hatırlatan Evren, cezaevi koşullarını “çekilmez” ve “insan onurunu incitici” olarak değerlendirdi.

Hasta tutukluların durumuna da şu sözlerle dikkat çekti:

“Şimdi ben buradayım, çok mutluyum ama aklım içeride. 22 yıldır tutsak olan Semire Dilekçi bundan 3 ay önce ameliyat geçirdi ve durumu kötü. Bağırsakları dışarıda ameliyat bekliyor. Kesinlikle bunun için bir kamuoyunun oluşturulması lazım. 22 yıldır tutsak ve hiçbir ihtiyacı giderilmiyor.
“Ben cezaevindeyken birçok hasta tutsak bana mektup gönderiyordu ve acilen kendi durumlarını belirtiyorlardı.
“Yine mesela Semra arkadaşımız var, üç çocuğu var. Bir çocuğu 6 yaşında ama hem anne hem baba tutuklu. Çocuklara bakacak kimse yok. Annenin durumu çok kötü.
“Sayamayacağım birçok arkadaşım var bu halde. Ben buradayım ama gerçekten yüreğim, kalbim, beynim şuan orada.
“Cezaevleri Türkiye’nin kanayan yarası. Toplum olarak, gazeteciler olarak bir an evvel bu yarayı kapatmamız lazım.
“Tekrar kendi arkadaşlarımın yanında olmak çok mutluluk verici ama yine söylüyorum, kalbim, beynim şu anda Semire’nin, Semra’nın yanında. Onları bıraktığım için özür diliyorum.”
Previous post
ODTÜ Onur Yürüyüşü Davası: “Asıl yargılanması gereken polis ve rektördür”
Next post
Tahliyeden bir hafta sonra Ahmet Altan yeniden gözaltında