Ana SayfaEkonomiGerekçe “IŞİD’e destek”: ABD’den Türkiye’deki şirketlere yaptırım

Gerekçe “IŞİD’e destek”: ABD’den Türkiye’deki şirketlere yaptırım

HABER MERKEZİ – ABD Hazine Bakanlığı, IŞİD’e destek gerekçesiyle Türkiye’de faaliyet gösteren bazı şirket ve kişilere yaptırımlar getirdi.

Washington yönetimi, Türkiye, Suriye, Körfez ülkeleri ve Avrupa’da faaliyet gösteren bazı şirket ve kişileri, IŞİD’e destek sağladıkları gerekçesiyle ‘kara liste’ye aldı.

ABD Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Yabancı Varlık Kontrol Ofisi (OFAC)’ın Türkiye’de bulunan iki IŞİD tedarik sorumlusunun ve Suriye, Türkiye, Körfez ülkeleri ve Avrupa’da faaliyet göstererek, IŞİD’e kritik önemde mali ve lojistik destek sağlayan dört IŞİD bağlantılı şirketin tespit edildiği” vurgulandı.

Yaptırımlar getirilen Türkiye’deki dört şirket şöyle: Sahloul Döviz, Tawasul, El Sultan Para Transferi ve ACL İthalat İhracat.

Bu şirketlerin yanı sıra ACL İthalat İhracat’ın sahipleri olan İsmail Bayaltun ve ağabeyi Ahmet Bayaltun da IŞİD’e mali ve lojistik destek sağlamaktan dolayı yaptırımların hedefi oldu.

İki kardeşin 2018 sonlarına kadar IŞİD mensuplarına destek oldukları söyleniyor. Şirketlerinin de 2015-2017 arasında örgüte ekipman sağladığı kaydediliyor.

Ahmet Bayaltun’un 2017 başlarında “IŞİD tedarik görevlisi” olarak tespit edildiği de ifade ediliyor.

İsmail Bayaltun’un 2018 itibariyle ACL İthalat İhracat’ın yönetim kurulu başkanı olduğu ve şirketi kardeşleriyle birlikte çalıştırdığı belirtiliyor.

Yaptırım listesine alınanların ABD’deki olası mal varlıkları donduruluyor ve ABD vatandaşlarının söz konusu kişilerle iş yapması yasaklanıyor.


Karınca, BBC Türkçe, Amerika’nın Sesi
Previous post
Özcan Alper'in yeni filminin başrolleri belli oldu
Next post
Isparta'da Zafer Pehlivan, kendisinden ayrılan Güleda Cankel'i öldürdü