Ana SayfaManşetHDP: Nadira Kadirova’nın intihar etmediği ortaya çıktı

HDP: Nadira Kadirova’nın intihar etmediği ortaya çıktı

HABER MERKEZİ – AKP’li Şirin Ünal’ın evinde intihar ettiği iddia edilen Nadira Kadirova’nın ölüm sebebinin intihar olmadığının ortaya çıktığını kaydeden HDP’li Meral Danış Beştaş, Adalet Bakanı Gül’ün yanıtlaması istemiyle verdiği önergede soruşturmanın akıbetini sordu: “Kadirova dosyasının kapatılma ihtimali söz konusu mudur?”

AKP İstanbul Milletvekili Şirin Ünal’ın Ankara Çankaya’da bulunan evinde çalışan Özbekistanlı Nadira Kadirova’nın vekile ait silahla yaşamına son verdiğinin öne sürülmüştü.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş da tabancayla intihar ettiği açıklanan ancak elinde atış izi bulunmayan Kadirova’nın ölümüne ilişkin Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Yapılan incelemeler sonucu Kadirova’nın intihar etmediğinin anlaşıldığını belirten Danış Beştaş şunları söyledi:

“Ankara Emniyet Kimyasal Şube Müdürlüğü tarafından verilen rapora göre, Nadira Kadirova’nın swap izinde, atış bulgularına rastlanamadığı belirtilirken, Swap örneklerinin olaydan birkaç saat sonra alındığı bilgisi de mevcuttur. Yani yapılan kriminal incelemelere göre Nadira’nın ölümünün intihar olmadığı ortaya çıkmış durumdadır.”

Siyasi iktidarın olayın üzerini kapatmaya çalıştığını belirten Danış Beştaş, “Nadira’nın arkadaşına maruz kaldığı cinsel tacizi aktarmış olması ise erkek şiddetinin boyutlarını ifade edici olmuştur” dedi.

‘Failin ceza alması için çalışma yürütüyor musunuz?’

Danış Beştaş, sunduğu soru önergesinde soruşturmanın akıbetine ilişkin bilgi istedi.

Önergede yer alan diğer sorular ise şöyle:

  • Yürütülen soruşturma kapsamında Nadira dışında evde yaşayan diğer kişilerin el ve kıyafetleri üzerindeki swap örnekleri alınmış mıdır? Şayet alındıysa elde edilen bulgular ne yöndedir?
  • Nadira’nın daha evvel arkadaşı ile paylaştığı cinsel taciz iddiaları bağlamında naaşı üzerindeki sperm, DNA ve benzeri örneklerin araştırılması yapılmış mıdır? Yahut bu konuda bir araştırma yapılmadığına dair iddialar bağlamında neden yapılmamıştır?
  • Nadira’nın kaldığı oda içerisindeki tüm eşyalarda parmak izi, DNA incelemesi, saç, tüy ve tükürük gibi delil araştırmaları yapılmış mıdır? Yahut bu konuda bir araştırma yapılmadığına dair iddialar bağlamında neden yapılmamıştır?
  • Tetiğin çekiliş pozisyonu, açısı, mesafesi konusunda teknik inceleme yapılmış mıdır? Yahut bu konuda bir araştırma yapılmadığına dair iddialar bağlamında neden yapılmamıştır?
  • Nadira öldükten sonra çekilen fotoğraflarda neden silah içinde şarjör olup-olmadığı araştırılmamıştır?
  • Ankara Emniyet Kimyasal Şube Müdürlüğü tarafından verilen rapora göre, Nadira Kadirova’nın swap izinde, atış bulgularına rastlanamadığı belirtilmiş olup bu bağlamda olayın bir intihar olmadığı saptanmıştır. Bu bağlamda dosyada tanık konumunda olanların sanık sıfatıyla ifadeleri alınacak mıdır?
  • Nadira Kadirova’nın ölümü ile ilgili oluşan yoğun şüphelerin giderilmesi adına bir soruşturma sürecinin dikkatli bir şekilde yürütülmesi sağlanacak mıdır?
  • Nadira’nın ailesinin tehdit aldığına dair iddialar araştırılmış mıdır? Bu konuda bir soruşturma başlatılmış mıdır/başlatılacak mıdır?
  • Nadira’nın ailesinin tehdit aldığına dair iddialar ve evlerinin önünde 24 saat boyunca kolluk görevlilerinin beklediği yönündeki bilgiler bağlamında bu cinayetin üzerinin kapatılması tehlikesi mevcut mudur? Buna dair Bakanlığınız hangi önlemleri almaktadır?
  • Siyasi isimlerin adlarının geçtiği ölüm vakalarında genellikle dava dosyalarının üzerinin kapatılması söz konusu olup bunun en bilinen örneklerinden birisi de Rabia Naz’ın ölüm vakasında yaşanmış olmasından hareketle AKP milletvekili Ünal’ın ve ailesinin korunması bağlamında dosyanın kapatılması ihtimali söz konusu mudur? Soruşturmanın etkin bir şekilde yürütülmesi ve kim olursa olsun failin bulunarak ceza alması yönünde bir çalışma yürütüyor musunuz?

Nadira Kadirova’nın avukatı: Savcılık gerekli araştırmayı yapmıyor

Nadira Kadirova’nın avukatı istifa etti

‘Şüpheleri’ sıralayan İHD’den Nadira Kadirova için çağrı

AKP’li Şirin Ünal’dan Nadira Kadirova’nın ölümüyle ilgili ilk açıklama


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Sınır dışı edilen IŞİD'li Türkiye-Yunanistan arasındaki tampon bölgede
Sonraki Haber
Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a 'tavsiye': Damadı paketleyip koyacaksın kapının önüne