Ana SayfaEkolojiIlısu Barajı, “Milli Park” statüsündeki Botan Vadisi’ni de olumsuz etkileyecek

Ilısu Barajı, “Milli Park” statüsündeki Botan Vadisi’ni de olumsuz etkileyecek

BATMAN – Ilısu Barajı, Dicle Vadisi’nin yanı sıra “Milli Park” ilan edilen Botan Vadisi’ndeki biyoçeşitliliği de olumsuz etkileyecek. Akabe antik yolunun bir kısmının sular altında kalacağı ifade ediliyor. Mezopotamya Ajansı’ndan Metin Yoksu’nun haberinin tamamını paylaşıyoruz.


Haber: Metin Yoksu


Mezopotamya’nın önemli vadilerinden biri olan Botan Vadisi, içindeki biyolojik yaşamın yanı sıra yollarıyla ender vadilerden birisi olarak kabul ediliyor.

Vadiden geçen Botan Çayı da bölgenin önemli su kaynağı arasında yer alırken, Ilısu Barajı nedeniyle Dicle Nehri’nin yanı sıra Botan Çayı da olumsuz etkilenecek.

Mardin’in Ilısu (Germave) köyü mevkiinde Dicle Nehri üzerinde inşa edilen Ilısu Barajı, nehrin geçtiği Mardin, Siirt, Şırnak, Batman kentlerinde toplamda 199 yerleşim yerini su altında bırakacak.

Bunların arasında 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf ile Mezopotamya’nın ilk liman kenti Tel-Fafan (Tile Navro) bulunurken, barajdan Botan Vadisi de olumsuz etkilenecek.

Sarp ve dik yamaçları, içinde bulunan canlı türleri ile önemli bir doğal güzelliğe sahip olan vadide, bugüne kadar 500 kadar bitki türü ve 120’ye yakın hayvan türü tespit edilirken, uzmanlar ise yeteri kadar araştırma yapılmadığı için bitki türlerinin binden fazla olduğu görüşünü dile getiriyor.

Vadide bulunan biyoçeşitliliğinin fazla olma nedenleri ise sıcaklık, yağış değerlerinin kısa mesafelerde hızlıca değişmesi, jeolojik özelliklerin çok çeşitlilik göstermesi ve zengin bir toprak yapısının varlığı olarak açıklanırken, Ilısu Barajı ise vadideki çeşitliliği, yaşam alanlarını ve eko-sistemi tamamen yok edecek potansiyel olarak değerlendiriliyor.

Antik yol sulara gömülecek

Botan Vadisi biyoçeşitliliğinin yanı sıra içinde barındırdığı arkeolojik alanlar nedeniyle de ender vadilerden biri olarak anılıyor.

Siirt il merkezini Botan Vadisi ile Botan Çayı’na bağlayan ve dünyada üç tane olduğu bilinen Akabe antik yolunun bir kısmı da Ilısu Barajı’na kurban edilecek.

Yolun 3 bin 500 yıllık olduğu tahmin ediliyor.

‘Milli Park’ statüsünde

Cumhurbaşkanlığı tarafından 15 Ağustos tarihinde Botan Vadisi “Milli Park” ilan edilirken, sınırları ise Tillo’ya kadar uzanıyor.

“Milli Park” ilan edilmesine rağmen vadinin önemli bir bölümü sulara gömüldü.

Koçerlerin yolları kapanacak

Tarihi alanların yanı sıra baraj bölgedeki Koçerlik kültürünü de olumsuz etkileyecek.

“Milli Park” ilan edilmesi ile birlikte hayvancılığın kimi yerlerde yapılmasına izin verilmezken, baraj sularının yükselmesiyle Koçerlerin geçiş güzergahları da kapanacak.


Hasankeyflilere zorunlu göç dayatması: “Evlerimiz elimizden alındı, ne yapalım?”

Hasankeyf’te tarihi eserler ‘koruma’ adı altında betona gömülüyor

Hasankeyf: Tarihin yıkımı ve ‘keşfi’ bir arada

Su tutma işlemi devam ediyor: Hasankeyf’te 10 köy sular altında

Hasankeyf Economist’te: ‘Tarihi sular altında bırakmak’

Previous post
Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu
Next post
Tutuklanan belediye eşbaşkanları 10 saat boyunca kelepçeli sevk edilmişler