Ana SayfaGüncelİmamoğlu’ndan ‘Boğaz’ açıklaması: Yönetmelik boğazlarında kalır

İmamoğlu’ndan ‘Boğaz’ açıklaması: Yönetmelik boğazlarında kalır

HABER MERKEZİ – İstanbul Boğazı’nın cumhurbaşkanlığına devriyle ilgili konuşan İBB Başkanı İmamoğlu, “Boğaz yönetmeliği boğazlarında kalır, yutkunamazlar” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) elinden ‘Boğaz’la ilgili bazı yetkilerin alınacağı’ yönündeki tartışmalara ilişkin Ekrem İmamoğlu’ndan yeni bir açıklama geldi.

Daha önce “Boğaz ve çevresinin yetkisi tümüyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nindir. Nokta!” diyen İBB Başkanı İmamoğlu, bu kez de “Boğaz yönetmeliği boğazlarında kalır, yutkunamazlar” açıklamasında bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, boğaz yönetmeliğine tepki gösterdi. “Boğaz yönetmeliği gibi düzenlemelerle karşılaştığımızda bunun hesabını topluma verirler. Bu ve bunun gibi vakaları karşılarına dizeriz” diyen İmamoğlu, “Yutkunamazlar, Boğaz yönetmeliği boğazlarında kalır” ifadesini kullandı.

BirGün gazetesine gerçekleştirdiği ziyarette konuşan İmamoğlu, şunları söyledi:

“Boğaz örneğinde olduğu gibi önümüze set koyulmaya çalışılan olaylarda daha fazla ilgili, denetimli, süreç içerisinde bir mekanizma kurmaya hazırız. Bütün ekibimiz hazır.
“Burada, ‘ne yapacaksınız’ ya da ‘ne bekliyorsunuz’ sorularına bugünkü koşullarda, bugünden cevap vermenin bir anlamı yok çünkü tamamen karşıyız bu düzen sisteme.
“Biz samimi olduğunu düşündüğümüz bir davetle Cumhurbaşkanlığı’na gittik. Üzerinden 75 gün geçti. Biz devletin en üst makamından samimiyet ve sözün gerçekleşmesini bekliyoruz. Biz bir komisyona davet edilecektik, belediyeleri ilgilendiren her husus orada şeffaf bir şekilde konuşulacaktı. Whatsapp grubu kuruldu diye gazetelere manşet atıldı. Bunun ancak komedyası çekilir.
“Biz toplumun önüne bu ve bunun gibi vakaları dizeriz. Yutkunamazlar, boğaz yönetmeliği boğazlarında kalır. Şu an söz verilen makam sahibi insanlar bu ülkenin neredeyse kırk milyonunu yönetiyor. Dolayısıyla hesabını da o 40 milyona verirler.”

Ne olmuştu?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, Boğaziçi Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik için 28 maddelik bir kanun teklifi hazırladığı ortaya çıkmıştı.

Kanun teklifinde İstanbul Boğazı’ndaki yetkinin İBB’den alınarak tüm üyelerini cumhurbaşkanlığının atayacağı ‘Boğaziçi Başkanlığı’na devredilmesi öngörülüyor.

Başkanlığa devredilen yetkiler arasında Boğaz’daki imar ve cins değişikliklerinin belirlenmesinin de bulunduğu belirtiliyor.

Previous post
BDDK, Merkez Bankası'na devredildi
Next post
Bursa'da kadın cinayeti: Jandarma Uzman Çavuş, Sosin Küçükgüven'i öldürdü