Ana SayfaEkoloji“İstanbul’da 21 ilçenin atıksuyu doğrudan denize karışıyor”

“İstanbul’da 21 ilçenin atıksuyu doğrudan denize karışıyor”

HABER MERKEZİ – Çevre Mühendisleri Odası’na göre İstanbul’da nüfusun yoğun olduğu 21 ilçenin atıksuyu hiçbir arıtma olmadan denize boşaltılıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 7 Kasım’da “Temel Atmama Töreni” başlığı ile kamuoyuna duyurulan Haliç’teki Silahtarağa İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi projesinin iptali, su tartışmalarını yeniden gündeme getirdi.

31 Mart yerel seçimleri öncesinde AKP döneminde yapımına karar verilen 1.5 milyar TL’lik Silahtarağa tesisinin çıkış suyunun günde 50 bin metreküplük bölümünün sulama suyu olarak kullanılması, geri kalan 385 bin metreküplük arıtılmış atıksuyun ise Alibeyköy Deresi’ne, gerekli olması durumunda ise Yenikapı atıksu tüneline deşarj edilmesi hedefleniyordu.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Çevre Mühendisliği Bölümü akademisyenlerinden oluşan bir bilim heyeti, hazırladığı raporla projeye gerek olmadığını ortaya koydu.

DW Türkçe’den Pelin Ünker’in haberine göre İSKİ Yönetim Kurulu Üyesi olan İTÜ’den Prof. Dr. İzzet Öztürk, söz konusu tesis ile ilgili kaynak sıkıntısı varsa etap etap inşa edilebileceği ya da bir müddet erteleneceği yönünde görüş verdi.

İçme suyu olabilir iddiası

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar ise Twitter üzerinden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ihale aşamasında iptal ettiği arıtma tesisinin önemini 11 başlıkta açıkladı.

Birpınar, tesiste, atıksuyun içilebilir seviyeye getirme teknolojisi olduğunu iddia etti.

İstanbul’un altyapı ihtiyacının her geçen gün arttığına işaret eden Birpınar, “Şu anda Fatih, Eyüpsultan, Alibeyköy gibi Haliç’in sol sahilinin tamamını kapsayan havzanın tamamında, günlük 1 milyon metreküp atık suyun tamamı, Yenikapı ön arıtmadan geçerek Marmara denizine deşarj ediliyor” dedi.

21 ilçenin atıksuyu denize boşaltılıyor

Ancak TMMOB bünyesindeki Çevre Mühendisleri Odası’nın (ÇMO) hazırladığı rapora göre, İstanbul’da nüfusun yoğun olduğu 21 ilçenin atıksuları organik madde giderimi yapılmadan sadece ızgara ve kum tutucudan geçirilerek, hiçbir arıtmaya tabi tutulmadan denize boşaltılıyor.

Bu ilçeler şöyle: Kadıköy, Beşiktaş, Sarıyer, Şişli, Kağıthane, Beyoğlu, Maltepe, Üsküdar, Ümraniye, Küçükçekmece, Beykoz, Çekmeköy, Avcılar, Bakırköy, Şile, Güngören, Esenler, Fatih, Eminönü, Gaziosmanpaşa, Zeytinburnu.

Çevre Mühendisleri Odası, Silahtarağa İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin İstanbul için bir kurtarıcı olarak gösterilmesini de ‘son derece yanlış bir yaklaşım’ olarak değerlendiriyor.

“Haliç’te olumsuz etkiler yaratır”

DW Türkçe’ye konuşan Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Cevahir Efe Akçelik, tesiste arıtma çamurunun arıtımı ve bertarafıyla ilgili bir tanımlama yapılmadığına dikkat çekiyor.

Bölgedeki günlük sulama suyu ihtiyacının, tesis kapasitesinin yaklaşık yüzde 10’u kadar tanımlandığını belirten Akçelik, geri kalan 385 bin metreküplük kısmın her gün Alibeyköy Deresi vasıtasıyla Haliç’e deşarj edileceğini, bu deşarjın Haliç’te olumsuz etkiler yaratacağını vurguluyor.

“Var olan havzalar korunmalı”

Diğer yandan İstanbul su havzalarının yapılaşmaya açılarak devreden çıkarıldığına, şehrin büyük bir su havzası kaybına ve kirliliğine maruz kaldığına dikkat çeken Akçelik “Var olan havzaları korumak yerine arıtılmış sudan içme suyu elde edilmesi tartışması yapmak doğadan yana ve adil bir tartışma değil” diye konuşuyor.

Akçelik’e göre, Marmara Denizi kıyısındaki sanayi tesislerinin denetiminin yapılmaması, atıksuların arıtılmadan denize deşarj edilmesi, var olan tesislerin kapasitesi genişletilirken teknolojisinin geliştirilmemesi de söz konusu tesis için yapılan tartışmaları çelişkili duruma düşürüyor.


DW Türkçe’den kısaltarak aktardığımız haberin tamamına BURADAN ulaşabilirsiniz.
Previous post
Amcası tarafından cinsel istismara uğradı, babası ve dedesi 'şikayetçi olma' dedi
Next post
BM: Dünyada 7 milyondan fazla çocuk özgür değil