Ana SayfaCezaevleriKürt siyasetçi Eskicioğlu cezaevinde yaşamını yitirdi

Kürt siyasetçi Eskicioğlu cezaevinde yaşamını yitirdi

HABER MERKEZİ – Yaklaşık 7 aydır Mardin Cezaevi’nde tutuklu bulunan Kürt siyasetçi Hasan Eskicioğlu, geçirdiği kalp krizi sonucu 49 yaşında yaşamını yitirdi.

Bir dönem Halkların Demokrasi Partisi (HADEP) Nusaybin İlçe Başkanlığı yapan ve yaklaşık 7 ay önce “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanan Kürt siyasetçi Hasan Eskicioğlu, Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.

49 yaşında hayatını kaybeden Eskicioğlu’nun cenazesi Mardin Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Eskicioğlu’nun cenazesi yarın Nusaybin’de defnedilecek.

Mezopotamya Ajansı, Hasan Eskicioğlu’nun tutuklu kaldığı süre içerisinde bir kez daha kalp krizi geçirdiği ve hastanedeki tedavisinin ardından tekrardan cezaevine götürüldüğünü aktardı.

Eskicioğlu’nun tutukluluğuna yapılan itirazın ise kabul edilmediği belirtildi.

Hasan Eskicioğlu hakkında

1989 yılında Nusaybin Belediyesi’nde işçi olarak çalışmaya başlayan Eskicioğlu, 1998’den 2000’e kadar HADEP Nusaybin Kurucu İlçe Başkanlığı yaptı.

Bu tarihten itibaren Eskicioğlu, Nusaybin Belediyesi ve Mardin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Mezarlık Müdürlüğü başta olmak üzere değişik görevlerde bulundu.

2016’da ise Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile belediyedeki görevinden ihraç edildi.

Hasan Eskicioğlu, 31 Mart yerel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) Nusaybin Belediye Eşbaşkan aday adayı da oldu.

En az bin 334 hasta tutuklu var

İnsan Hakları Derneği’nin verilerine göre cezaevlerinde 457’si ağır olmak üzere bin 334 hasta tutuklu var.

Ayrıca 2017 yılından bugüne kadar 44 hasta tutuklu yaşamını yitirdi; bunlardan 19’unun müdahalesi gereken hasta oldukları ancak müdahale edilmemesi sonucu yaşamlarını yitirdiği kaydedildi.

Previous post
Gazeteci Ahmet Takan'a saldırı
Next post
SOHR: İdlib'de mülteci kampı bombalandı, en az 15 sivil öldü