Ana SayfaGüncelPEN, tutuklu yazar Ahmet Altan’ı onur üyesi ilan etti

PEN, tutuklu yazar Ahmet Altan’ı onur üyesi ilan etti

HABER MERKEZİ – Uluslararası Yazarlar Birliği PEN’in Almanya şubesi tutuklu yazar Ahmet Altan’ı onur üyesi ilan etti ve Türkiye’ye Altan’ı “derhal ve koşulsuz serbest bırakma” çağrısı yaptı.

Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN) Almanya Merkezi, tutuklu yazar ve gazeteci Ahmet Altan’ı onur üyesi ilan etti.

Vaclav Havel’in de bir zamanlar onur üyesi olduğu PEN Almanya Merkezi’nin günümüzdeki diğer onursal üyeleri arasında Anabel Hernández ve tutuklu HDP eski eşbaşkanı Selahattin Demirtaş da yer alıyor.

Türkiye’ye çağrı

DW Türkçe’nin haberine göre Altan’ı onu üyesi ilan eden PEN Almanya Merkezi Başkan Yardımcısı Ralf Nestmeyer, Türkiye’ye Altan’ı “derhal ve koşulsuz serbest bırakma” çağrısı yaptı.

Altan’ın Türkiye’de siyasi gerekçelerle hapiste tutulduğunu söyleyen Nestmeyer, “Bu ne meşru ne de kabul edilebilir” dedi.

Türkiye’de yargının ‘keyfi kararlarının siyasi nedenlere dayandığına’ dikkat çeken PEN Almanya Merkezi, bunun ise ‘hukuk devletiyle çeliştiğini, Türk rejiminin despot karakterini de gözler önüne serdiğini’ savundu.

Fotoğraf: DHA

15 Temmuz darbe girişiminden önce katıldığı televizyon programında “darbe çağrışımı yaptığı” iddiasıyla yargılanan gazeteci ve yazar Ahmet Altan’a “silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” suçlamasıyla 10 yıl 6 ay hapis cezası, gazeteci Nazlı Ilıcak’a da 8 yıl 9 ay hapis cezası verilmişti.

Altan ve Ilıcak’ın tutuklu bulundukları süre de göz önünde bulundurularak, yurt dışına çıkış yasağıyla tahliyesi kararlaştırılmıştı. Yazar Mehmet Altan ise beraat etmişti.

Ahmet Altan, 5 Kasım 2019’da verilen kararın ardından aynı gün akşam saatlerinde tahliye edilirken, tahliyesine İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nca itiraz edilmişti.

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi itirazı kabul ederek Altan’ın tahliye edilmesine yönelik kararı kaldırmış, bunun üzerine gözaltına alınan Altan 13 Kasım 2019’da yeniden tutuklanmıştı.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Ankara'da öğrencilere önce güvenlik, sonra ülkücüler saldırdı
Sonraki Haber
İmamoğlu duyurdu: Belediye üniversite öğrencilerine eğitim yardımı yapacak