Ana SayfaGüncelTürkiye son 16 yılda 295 milyon TL tazminata mahkum edildi

Türkiye son 16 yılda 295 milyon TL tazminata mahkum edildi

HABER MERKEZİ – CHP’li Antmen’in soru önergesine yanıt veren Adalet Bakanlığı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından son 16 yılda Türkiye’nin 295 milyon TL tazminata mahkum edildiğini açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Adalet Bakanlığı’nın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na sunduğu yazılı soru önergesinde, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) yapılan “hak ihlali” başvurularını sordu.

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre, Antmen’in önergesini Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Dairesi Başkanlığı yanıtladı.

AİHM’e Türkiye’den yapılan toplam başvuru sayısının 110 bin olduğu ifade edilen yanıtta, 3 bin 128 ihlal kararı verildiği, bu sıralamada Türkiye’nin dünya birincisi olduğu ifade edildi.

Bu ihlallerden 2 bin 840 tanesinin 16 yılda verildiği ve bu davalar nedeniyle Türkiye’nin ödediği toplam tazminat miktarının ise 295 milyon 581 bin TL olduğu belirtildi.

Türkiye aleyhine verilen kararların önemli bölümünü; adil yargılanma hakkı, özgürlük ve güvenlik hakkı, ifade özgürlüğü hakkı, toplanma ve dernekleşme özgürlüğünü ihlal, makul sürede yargılanma hakkını ihlal, özel yaşama saygının ihlali ve yaşam hakkının korunması hakkının ihlali oluşturuyor.
Önceki Haber
Seçimler iptal edildi: Bolivya'da yeniden sandık başına gidilecek
Sonraki Haber
Ya kapitalizmin laneti ya ‘Ciddi Ciddi Sosyalizm’