Ana SayfaBilim ve TeknolojiAİHM’den önce davranmak için: AYM’den “Wikipedia’ya engel hak ihlali” kararı

AİHM’den önce davranmak için: AYM’den “Wikipedia’ya engel hak ihlali” kararı

HABER MERKEZİ – Anayasa Mahkemesi, Wikipedia’nın erişime engellenmesinin hak ihlali olduğuna hükmetti. İnternet ansiklopedisi Wikipedia, Türkiye’de yaklaşık 2,5 yıl önce engellenmişti.

Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, Wikipedia internet sitesine erişimin engellenmesi nedeniyle ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi.

6’ya karşı 10 üyenin oyuyla alınan karar sonrasında Wikipedia’ya erişim engelinin kaldırılması bekleniyor.

“Wikipedia’ya tekrar hoşgeldiniz”

Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, “Anayasa Mahkemesi Wikipedia’ya erişim yasağının kaldırılması gerektiğine hükmetti. Türkiye’deki kullanıcılara Wikipedia’ya tekrar hoşgeldiniz diyorum” ifadesini kullandı.

İnternet ansiklopedisi Wikipedia’ya 29 Nisan 2017’den bu yana Türkiye’de erişim yasağı var.

‘Sevinirken bu da bilinsin’

Wikipedia, 2017 yılında Türkiye’de “terör iltisakı” gerekçesiyle erişime kapatılmış, sahibi olan Wikimedia Vakfı erişim yasağının kalkması için AYM’ye bireysel başvuruda bulunmuştu.

AYM Birinci Bölüm, Wikipedia’nın tamamına erişimin engellenmesine ilişkin yapılan ifade özgürlüğü ihlali başvurusunu karara bağlamamış, başvuruyu AYM Genel Kurulu’na sevk etmişti.

Karar öncesi Twitter üzerinden konuya ilişkin bir mesaj paylaşan Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz, “Sevinirken bu da bilinsin” notuyla şunları yazmıştı:

“Bugün Anayasa Mahkemesi, 2.5 yıllık ayıbı açıklamadan veya Twitter için neden 10 günde ve Youtube için 45 günde karar verdiğini açıklamadan, sadece AİHM kendisinden önce karar vermesin diye Wikipedia ve Diğerleri başvurularında ihlal kararı verecek.”

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Diyarbakır emniyetinde işkence: Polis vurdu, hastaneler raporlamadı
Sonraki Haber
Noel hediyesi niyetine: Nick Cave & The Bad Seeds’in konser filmi YouTube’da