Ana SayfaGüncelAKP önünde Kanal İstanbul eylemi: Üç gözaltı

AKP önünde Kanal İstanbul eylemi: Üç gözaltı

HABER MERKEZİ – Kanal İstanbul projesini protesto etmek için İstanbul Kadıköy’deki AKP binası önünde eylem yapan ESP ve SGDF üyesi üç kişi gözaltına alındı.

İstanbul’da Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyeleri, Kanal İstanbul projesini protesto etmek için AKP Kadıköy ilçe binası önünde eylem yaptı.

“Sana Kanal İstanbul’u yaptırmayacağız” pankartı açan eylemciler, şu açıklamayı yaptı:

“Kanal İstanbul demek doğanın yıkımı ve talanı demektir. Kanal İstanbul demek milyonlarca emekçinin daha fazla yoksullaşması demektir. Kanal İstanbul demek onlarca hayvan türünün hayatını kaybetmesi demektir.
Kanal İstanbul demek ormanlarımızı, su havzalarımızı kaybetmemiz demek. AKP yandaşları bu proje ile daha fazla zenginleşecek. Kanal İstanbul bizim vergilerimizle yapılacak. Kanal İstanbul’u protesto etmek, yaşam hakkımızı savunmak en doğal, demokratik hakkımız. Biz bu projeyi yaptırmayacağız. Kanal İstanbul iptal olana kadar sokaklardayız.”

“Kanala hayır” sloganları atan SGDF Eşbaşkanı Deniz Bahçeci, SGDF üyesi Mert Karatağ ve ESP üyesi Gamze Toprak polis tarafından darp edilerek gözaltına alındı.

Haber takibi yapan Etkin Haber Ajansı (ETHA) muhabiri Pınar Gayıp da darp edilerek gözaltına alındı.

Çevredekilerin tepkisi üzerine Gayıp serbest bırakıldı.


Uygulamalı tarifle Kanal İstanbul’a itiraz etmenin yolu

Previous post
Muhtarlara 'Kanal İstanbul aleyhine konuşmayın' talimatı verildi iddiası
Next post
Kars ve Erzurum'da deprem