Ana SayfaGüncelAnkara’dan S-400 açıklaması: Rusya’yla yeni anlaşma çok yakın

Ankara’dan S-400 açıklaması: Rusya’yla yeni anlaşma çok yakın

HABER MERKEZİ – ABD’nin olası yaptırımları gündemdeki yerini korurken, Ankara’dan gelen açıklamada Rusya ve Türkiye arasında ikinci parti S-400’lerin satın alınması konusunda sözleşmenin Nisan’dan önce imzalanabileceği bildirildi.

ABD ile ilişkileri Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın aldığı için gerilimli olan Türkiye’den konuya ilişkin yeni açıklama geldi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Rusya ve Türkiye arasında ikinci parti S-400’lerin satın alınması konusunda anlaşmanın ‘çok yakın’ bir zamanda yapılacağını ve büyük ihtimalle Nisan ayından önce gerçekleşeceğini söyledi.

Reuters haber ajansının haberine göre Demir, ortak üretim ve teknoloji transferi konularında bir noktaya gelindiğini ve bu noktalarda anlaşma sağlandığı takdirde sözleşmeyi imzalayacaklarını kaydetti.

Demir, Moskova tarafının bir miktar Su-35 savaş uçağını satmayı teklif ettiğini ve bunu değerlendirdiklerini de söyledi.

Ayrıca Demir, Patriot hava savunma sistemi ile ilgili olarak ABD’den teklif gelirse görüşmeye hazır olduklarını kaydetti.

ABD’nin olası yaptırımları gündemde

Önceki gün Türkiye’ye S-400’ler nedeniyle yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısı ABD Temsilciler Meclisi’nden geçmişti.

Tasarıda Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemleri nedeniyle ortağı olduğu F-35 programından çıkarılan Türkiye’ye F-35 uçaklarının satılması yasaklanarak, bu alımın Rusya’ya yönelik yaptırımları ihlal eden büyük ölçekli bir işlem olduğuna dikkat çekiliyor.

Ayrıca ABD Başkanı Donald Trump’tan S-400 alımı nedeniyle Türkiye’ye yönelik yaptırımları yürürlüğe sokması talep ediliyor.

11 Aralık’ta da Rusya’dan S-400 alımı nedeniyle Türkiye’ye yaptırım öngören bir başka tasarı ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nde onaylanmıştı.

Türkiye’ye silah satışının yasaklanmasını ve bazı üst düzey yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören tasarıda, Türkiye’ye Suriye’nin kuzeydoğusundaki askeri faaliyetlerini sonlandırması çağrısı yapılıyor.

Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörlerce hazırlanan tasarının Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Senato’da oylamaya sunulması da bekleniyor.

Ankara S-400’lerden vazgeçmiyor

Ankara ise söz konusu yaptırım kararlarına tepkili. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada karar için “saygısızlığın yeni bir tezahürüdür” denilmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırım kararı alması durumunda İncirlik ve Kürecik üslerinin gündeme gelebileceğini söylemişti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da S-400’lerden vazgeçmenin söz konusu olmadığını belirterek, “Bu sistem varken nasıl bir çözüm bulabiliriz bunun üzerinde durmamız gerekiyor” demişti.


Karınca, DW Türkçe, Reuters

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Broadway müzikalinden beyazperdeye uyarlandı: “In the Heights”
Sonraki Haber
Ziraat Bankası Simit Sarayı’nın yüzde 51’ini satın alıyor