Ana SayfaGüncelBüyükada’da 81 at öldürülüp, toplu olarak gömüldü

Büyükada’da 81 at öldürülüp, toplu olarak gömüldü

HABER MERKEZİ – Büyükada’da 81 at öldürülüp, toplu şekilde açılan çukurlara gömüldü. Konuya dair açıklama yapan Adalar Kaymakamlığı, atların, “at vebası” olarak bilinen hastalıktan kaynaklı öldürüldüğünü belirtti.

İstanbul Büyükada’da 81 at öldürülerek, açılan çukurlara toplu olarak gömüldü.

Tepki çeken bu uygulamaya ilişkin Adalar Kaymakamlığı’ndan açıklama geldi.

Açıklamada, atların halk arasında “at vebası” olarak bilinen ruam hastalığına yakalandığı ve bu yüzden öldürüldüğü ifade edildi.

Bu hastalığın tedavisi olmadığı savunulan açıklamada, adaya at giriş çıkışlarının da durdurulduğu kaydedildi.

“İlçemizde bulunan bütün tek tırnaklılar (At, Merkep, Katır), ilgili mevzuatı gereğince yılda iki kez olmak üzere ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde sağlık taramasından geçirilmektedir.
Bu yıl sonbahar mevsiminde Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğümüz tarafından tek tırnaklıların sağlık taramasından geçirilmesi ve yapılan tahliller sonucunda, Büyükada’daki bazı atlarda ruam hastalığı tespit edilmiştir.

At, merkep, katır gibi tek tırnaklı hayvanlarda görülen ruam hastalığının tedavisi ve aşısı bulunmadığından, hastalık tespiti yapılan hayvanların ilgili mevzuat gereği itlaf edilmesi gerekmektedir.

Bu nedenle tahlil sonuçları kesinleşen ve tedavisi bulunmayan hastalığa yakalandığı tespit edilen 81 adet at, ilgili mevzuat hükümleri uyarınca itlaf edilmiştir. Tahlil sonuçları kesinleşmeyen tek tırnaklıların işlemleri ise devam etmektedir.

İlçemiz dahilinde uygulanan karantina tedbirleri kapsamında ilçeye hayvan giriş çıkışı durdurulmuştur.”


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Daha 'süslü' bir Beyoğlu içinmiş: İstiklal Caddesi'ne pompayla gül kokusu sıkılacak
Sonraki Haber
ABD'de kongre üyeleri: Türkiye'nin beyaz fosfor kullanıp kullanmadığı araştırılsın