Ana SayfaCezaevleriCezaevlerinde hak ihlalleri: 2 günde bir koğuş baskını, keyfi arama, hastane engeli

Cezaevlerinde hak ihlalleri: 2 günde bir koğuş baskını, keyfi arama, hastane engeli

HABER MERKEZİ – Cezaevlerinde hak ihlalleri yaşanmaya devam ediyor. İzmir Şakran T Tipi ile Rize Kalkandere cezaevlerinde tutukluların hastane sevkleri yapılmazken, kaldıkları koğuşlar 2 günde bir aranıyor. Tutuklular günlük aktivitelere de çıkamıyor.

İzmir Aliağa T Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Ege Tutuklu ve Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAY-DER) üyesi Mazlum Koç, cezaevinde maruz kaldıkları yaklaşım ve hak ihlallerini eşi Sidar Koç aracılığıyla kamuoyu ile paylaştı.

Kasım ayından bu yana tutuklu bulunan eşi ile 8 Aralık’ta (dün) haftalık telefon görüşmesi yaptıklarını belirten Sidar Koç, sağlık problemi yaşayan eşinin iki defa dilekçe yazmasına rağmen doktora götürülmediğini aktardı.

Koç, yaptıkları görüşmede baskılara maruz kaldıklarını söyleyen eşinin yine rutin olarak yapılması gereken atölye, spor ve havalandırma gibi günlük aktivitelere çıkarılmadıklarını ifade ettiğini de paylaştı.

Bu durumun hakkı ihlali olduğunu dile getiren Koç, “Tutukluların insanca muamele görmelerini istiyoruz. Yasal haklarının uygulanmasını istiyoruz. Bu insanlar tutuklu ve tutukluyorsanız insan gibi davranın” dedi.

Koç ayrıca, “Günlük aktiviteleri geçtim hastalandıklarında doktora sevkleri yapılmalı. Zaten haksız yere tutulurken, bir de üstüne niye eziyet ediyorsunuz? Adaletsiz bir ülkede yaşıyoruz” diye konuştu.

Rize’de de durum farksız

Rize Kalkandere Cezaevi’nde de durum farksız. Koğuşlara iki günde bir baskın yapılarak, keyfi aramalar yapıldığı belirtiliyor.

Aileleriyle yaptıkları telefon görüşmesinde maruz kaldıkları baskıların devam ettiğini söyleyen tutuklular, koğuşlara iki günde bir baskınla keyfi aramaların yapıldığını, havalandırma ve spor faaliyetlerinin engellendiğini aktardı.


MA
Previous post
2019 Los Angeles Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri sahiplerini buldu
Next post
18'i HDP'li vekillere ait: Meclis’e 21 yeni fezleke geldi