Ana SayfaGüncelCHP: Libya tezkeresine olumsuz bakıyoruz

CHP: Libya tezkeresine olumsuz bakıyoruz

HABER MERKEZİ – Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Libya’ya asker gönderme tezkeresiyle ilgili CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’e ziyarette bulundu. Görüşmenin ardından CHP’den “tezkereye olumsuz bakıyoruz” açıklaması geldi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Meclis Genel Kurulu’na sunulacak Libya’ya asker gönderme tezkeresi konusunda CHP ve İyi Parti ziyaretlerine başladı.

Çavuşoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na tezkere konusunda bilgilendirme yapmak üzere ilk olarak CHP Genel Merkezi’nde geldi.

Çavuşoğlu’nu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Ünal Çeviköz karşıladı.

Görüşme sonrası Çavuşoğlu’dan açıklama geldi.

“Kendilerine tezkere ve Libya’daki son durum hakkında bilgi verdik. Aynı şekilde deniz yetki alanlarının sınırlandırılması mutabakat zaptıyla ilgili bilgi verdik. Sayın Genel Başkan ve çalışma arkadaşlarının bazı soruları oldu onlara da cevap verdik. CHP’yi doğrudan bilgilendirmiş olduk. Tezkere konusunda takdir onlarındır. Niye bu tezkereye ihtiyaç duyduğumuzu aktardık.”

“Tezkereye olumsuz bakıyoruz”

Görüşmenin ardından CHP Genel Başkanı Ahmet Ünal Çeviköz ise, “Suriye’deki durumun Libya’da olmasını istemiyoruz” dedi ve ekledi:

“Libya’ya asker göndermek çatışmaları yaygınlaştırır. Türkiye’nin diplomasiye öncelik vermesi gerekir. Eğer çatışmalar uzarsa Libya’dan da Suriye’ye benzer göçle karşı karşıya kalınabilir: Biz Meclis’e gelecek tezkereye olumsuz baktığımızı söylemek isterim.”

Akşener’i de ziyaret etti

Çavuşoğlu, Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmenin ardından İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i ziyaret etti.

Görüşme sonrası açıklama yapan Çavuşoğlu, Akşener’e tezkere hakkında bilgi verdiğini belirterek, “Bizim görevimiz Meclisimizi ve siyasi partilerimizi kritik konularda bilgilendirmektir” dedi.

Çavuşoğlu, Akşener’in tezkereyle ilgili henüz bir karara varmadıklarını söylediğini aktardı.


Akar’dan Libya açıklaması

Libya tezkeresi Meclis’e geliyor, kim ne diyor?

Bloomberg: Türkiye, Suriye’de desteklediği grupları Libya’ya gönderecek

“Tunus’un ardından Cezayir’e gitmek isteyen Erdoğan geri çevrildi”

Libya Türkiye’den ‘resmen’ askeri destek istedi

Türkiye Libya’ya asker göndermeye hazırlanıyor

Previous post
Erdoğan: Nihai hedefimiz Antarktika’nın geleceğinde söz sahibi olmak
Next post
Rüzgar etkisi: İstanbul Havalimanı'nda uçaklar iniş ve kalkışta zorlanıyor