Ana SayfaGüncelDavutoğlu’ndan Erdoğan’ın “Bunlar Halkbank’ı dolandırmaya çalışıyor” sözlerine yanıt

Davutoğlu’ndan Erdoğan’ın “Bunlar Halkbank’ı dolandırmaya çalışıyor” sözlerine yanıt

HABER MERKEZİ – Eski Başbakan Davutoğlu, Şehir Üniversitesi ve Halkbank arasında yaşanan sorunlara ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisiyle ilgili “Bunlar Halkbank’ı dolandırmaya çalışıyor” sözlerine, Erdoğan dahil olmak üzere ‘yaşayan eski cumhurbaşkanları ve başbakanların ailelerinin mal varlıkları araştırılsın’ sözleriyle yanıt verdi.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisi ile ilgili “Bunlar Halkbank’ı dolandırmaya çalışıyorlar” sözlerine yanıt verdi.

Davutoğlu, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan dahil olmak üzere yaşayan eski cumhurbaşkanları ve başbakanların ailelerinin mal varlıklarının araştırılmasını önerdi.

Erdoğan ne demişti?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Şehir Üniversitesi ve Halkbank arasında yaşanan sorunlara ilişkin partisinin İstanbul İl Danışma Meclisi Toplantısı’nda,  ‘Malum Zat’ dediği Ahmet Davutoğlu’na şunları söylemişti:

“Meselenin bir tarafında benim bir tarafında malum zatın olduğu söyleniyor. Tahsisini başbakanlığım döneminde ben yaptım. Malum zat başbakan olunca bunu mülkiyet devrine dönüştürdü. Bu yapılamaz. Türkiye’de hiçbir üniversiteye tapu devri yoktur, olmamıştır. Bunlar dürüstlüğü kimseye bırakmıyor değil mi?
“Öksüz yetimin hakkını hiçe sayarak tapu devrini yapıyor. Yanında da sayın Babacan var, Mehmet Şimşek, Feridun Bilgin var. Kimin ne olduğunu öğrenen bunlar Halkbank”ı da dolandırmaya çalışıyor. Banka ciddi bir kredi veriyor. Şehir Üniversitesi’nin bankaya olan borçları 417 milyon noktasında. ‘Yapılandıralım’ diyorlar. Bunu nasıl yapacaksınız? Bankaya teminat bile vermediniz.”

Şehir Üniversitesi ile Halkbank arasında neler oluyor?

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Mimarlar Odası’nın, üniversiteye İstanbul Kartal’daki eski TEKEL arazisinin devriyle ilgili açtığı davalar zincirinde Danıştay, bedelsiz arazi devri gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı almıştı.

Bu arazi, üniversite tarafından Halkbank’tan kredi alınırken teminat olarak gösterilmişti.

Bunun üzerine Halkbank, Danıştay’ın kararına da dayanarak önce üniversitenin kredi teminatlarını durdurdu sonra da tüm bankalardaki varlıklarına tedbir koymuştu.

Bu durum, üniversiteyi mali olarak hareket edemez noktaya getirdi.

Üniversiteyle ilgili bu kararın zamanlaması, kamuoyundaki bazı kesimlerde “Erdoğan-Davutoğlu geriliminin yansıması” olarak değerlendirildi.

Halkbank ise Şehir Üniversitesi ile banka arasında yaşanan sorunlarla ilgili yaptığı yeni açıklamada, “yürütülen sürecin hukuki ve ticari temellere dayandığını” belirtti ve aldığı kararın gerekçelerine dair detaylar verdi.

Açıklamada, “Bu konuyu farklı alanlara çekerek, bir grubun, bir kişinin ya da bir zümrenin mağduriyetine yol açıldığı izlenimi oluşturma girişimleri boşunadır. Bankamız tarafından yürütülen süreç tamamen hukuki ve ticari temellere dayanmaktadır” ifadeleri yer aldı.


Erdoğan’dan Şehir Üniversitesi’ne ilişkin açıklama


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Hindistan'da fabrikada yangın: 43 kişi yaşamını yitirdi
Sonraki Haber
Bursa'da iş cinayeti: Asansör boşluğuna düşen işçi hayatını kaybetti