Ana SayfaÇalışma YaşamıFransa’da süresiz genel grev başladı

Fransa’da süresiz genel grev başladı

HABER MERKEZİ – Fransa’da emeklilik reformunun geri çekilmesi amacıyla düzenlenen süresiz genel grev başladı. Sendikaların çağrısıyla çıkılan grev nedeniyle ülke genelinde çok sayıda tren ve metro seferi iptal edildi.

Fransa’da işçi ve emekçiler, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin hazırladığı “emeklilik reformu”na geri çekilmesi için süresiz genel grevde.

Grev, başta ulaşım olmak üzere güvenlik, sağlık, eğitim, sanayi ve tarım sektörlerini kapsıyor.

Çok sayıda sendikanın çağrısıyla gerçekleştirilen genel grev dolayısıyla kamu hizmetleri verilmiyor.

Ulaşım şirketi SNCF’nin açıklamasına göre ülke genelinde çok sayıda tren ve metro seferi iptal edilmiş durumda.

Eurostar ve Thalys tren hatları ile Paris metrosunda da bazı seferler iptal edildi.

Grevlere havaalanlarındaki yer personelleri de katılıyor. Air France ve EasyJet çok sayıda uçak seferini iptal ettiğini duyurdu.

Protestolar da düzenleniyor

Günlerce sürmesi beklenen grev kapsamında protestolar da düzenleniyor.

Bazı sendikalar da üyelerine, Cumhurbaşkanı Macron’un emeklilik reformunu geri çekene kadar greve devam edilmesi çağrısında bulunuyor.

Genel grevin, Sarı Yelekliler eylemlerinden sonra Macron’a karşı ülkede hayatı durma noktasına getiren en büyük toplumsal tepki olması bekleniyor.

Bununla birlikte 2018’in Ekim ayında örgütlenen ve 17 Kasım 2018 tarihinde farklı merkezlerde yüz binlerce kişinin yollara çıkmasıyla eylemlerine başlayan Sarı Yelekliler bir yılı aşkındır sokakta.

Söz konusu “reform”, emeklilikte memur ve işçi ayrımını ve onlara tanınan ayrıcalıkları kaldırmayı, emeklilik yaşını kademeli olarak 62’den 64’e çıkarmayı öngörüyor ve bu reformun birçok sektörü olumsuz etkilemesi bekleniyor.Karınca, bianet, DW Türkçe, Euronews
Previous post
Doğa Okulları'nda aylardır maaşları ödenmeyen öğretmenler eylemde, velilerden destek
Next post
Nusaybin Davası: Hasta tutuklu Eroğlu'na ağırlaştırılmış müebbet