Ana SayfaGüncelGözaltında işkence: Polise beraat, şiddete maruz bırakılana hapis cezası

Gözaltında işkence: Polise beraat, şiddete maruz bırakılana hapis cezası

HABER MERKEZİ – Van Gürpınar’da emniyette işkence gören Koçer Sason Yapıcı’ya “görevli memura hakaret” ve “görevi yaptırmamak için direnme” suçlamasıyla yargılandığı davada 1 yıl 7 ay hapis cezası verildi. Yapıcı’yı şiddete maruz bırakan polis hakkında ise mahkeme, “duyduğu hiddetli elemin etkisi altında darp yoluna başvurduğunu” savunarak, beraat kararı verdi.

Van’ın Gürpınar ilçesinde 22 Temmuz 2016 tarihinde, insan hakları savunucusu Koçer Sason Yapıcı, aracı durdurularak gözaltına alındı.

Mezopotamya Ajansı’ndan Adnan Bilen’in haberine göre Yapıcı, götürüldüğü İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde darp edilip, işkence gördü.

Ardından Yapıcı’nın şikayeti ile emniyet amiri M.A.K. hakkında “yaralama” suçundan kamu davası açılırken, darp edilen Yapıcı hakkında ise “görevli memura hakaret” ve “görevi yaptırmamak için direnme” iddiasıyla dava açıldı.

Hazırlanan iddianamede, şiddete maruz bırakılan Yapıcı’nın gözaltına alındığı sırada polislere hakarette bulunup, darp ettiği suçlaması yöneltildi.

Gürpınar Asliye Ceza Mahkemesi’nde 10 celse yapılan duruşmalar sonrasında kararını açıklayan mahkeme, emniyet amiri M.A.K.’nin beraatine karar verdi.

Kararın gerekçesinde “Sanığın üzerine atılı suçtan cezalandırılmasına yetecek her türlü şüpheden uzak, yeterli, kesin inandırıcı, somut delil veya delilerin elde edilmediği nedeniyle sanığın suçu işlediği sabit olmadığı anlaşıldığından beraatına karar verilmiştir” denildi.

Mahkeme verdiği beraat kararında M.A.K.’nin Yapıcı’yı darp etmesini şöyle savundu:

“Sanık gözaltına alındığında polis memurlarına hakaret ettiği, araca bindirildiğinde polis memurunun ayağına tekme attığı, polis memuru M.A.K., Koçer Sason Yapıcı’nın tehditleri ve şiddeti karşısında duyduğu hiddetli elemin etkisi altında darp yoluna başvurduğu dosyadaki raporlardan anlaşılmaktadır.”

Mahkeme, Yapıcı’ya ise 1 yıl 7 ay hapis cezası verdi.

‘İşkence ve hukuksuzluk bölgede devlet politikası’

Karara tepki gösteren Yapıcı, hukukun siyasallaştığını belirterek şunları söyledi:

“Bölgede hukuk adeta kolluk kuvvetlerinin işlediği suçları aklamak için çalışmaktadır. Bu da giderek daha çok kolluk kuvvetlerinin suç işlemesine neden oluyor. Ben bir hak savunucusuyum. Haklarım kolluk kuvvetleri tarafından gasp edildim ve işkenceye maruz kaldım.
Belgelerle bunu kanıtlamamıza rağmen mahkeme, işkenceci kolluk kuvvetlerini aklamak için adeta deveye hendek atlattı. Nihayet işkenceye uğrayan, mağdur edilen bana ceza verildi. Bu kararla birlikte yine teyit edildi ki işkence ve hukuksuzluk bölgede devlet politikası olarak uygulanmaktadır. Bu uygulamalarla yurttaş sindirilmeye çalışılmaktadır.”

Mahkemenin kararına ilişkin itirazda bulunacaklarını söyleyen Yapıcı, “Bir hak savunucusu olarak bu uygulamaların son bulması için insan hakları ve demokrasi mücadelesinin yükseltmesi gerektiğini düşünüyorum. Verilen karara karşı itirazımızı kısa sürede yapacağız” diye konuştu.

Previous post
Bakırköy Cezaevi'nde koğuş baskını: Kadın tutuklular darp edilip, hücreye konuldu
Next post
EURO 2020 kuraları çekildi