Ana SayfaGüncelHDK İstanbul Meclisi’nin yeni eş sözcüleri belli oldu

HDK İstanbul Meclisi’nin yeni eş sözcüleri belli oldu

HABER MERKEZİ – HDK İstanbul Meclisi’nin yeni eş sözcüleri Yoldaş Aydın ve Gurbet Aydoğan oldu.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İstanbul İl Meclisi, Şişli’de bulunan Kenter Tiyatrosu’nda 10’uncu Olağan Kongresi’ni gerçekleştirdi.

Açılış konuşmalarının ardından basına kapalı olarak devam eden kongrede faaliyet raporu ve karar önergeleri okundu.

Önergelerin okunmasının ardından gidilen seçimde İstanbul Meclisi Eş Sözcülüğüne Yoldaş Aydın ve Gurbet Aydoğan seçildi.

Seçimlerin ardından konuşma yapan Gurbet Aydoğan, tarihi bir dönem yaşadıklarını, halkların bir arada demokratik koşullarda yaşayabilme mücadelesinin vücut bulduğu bir model olarak HDK’nin önemini bir kez daha gördüklerini söyledi.

Aydoğan, ekonomik krizin etkilerinin yoksul halk arasında artık kabul edilmez bir boyuta geldiğini vurguladı.

“Savaş politikalarının derinleştiği, krizin bu kadar yoğunlaştığı, emekçilerin yaşam koşullarının zorlaştığı, işsizliğin bu kadar attığı, süreçte emeğin örgütlenmesi ve direnmesi perspektifi ile emek meclislerinin oluşturulması, kadın, gençlik, doğa ve diğer meclislerin oluşturulması gibi bir çok görev önümüzde duruyor.”

‘Kürt halkının iradesi yok sayılıyor’

Kayyum atamaları ile Kürt halkının iradesinin yok sayıldığını ifade eden Aydoğan, devamla şunları söyledi:

“İktidarın sadece yaşadığımız bu topraklarda değil, yanı başımızda bulunan tüm Ortadoğu ve dünyaya umut olan Rojava devriminin kazanımlarına, barışçıl yaşam modeline saldırmaktadır. Şu iyi bilinmelidir bu saldırılar karşısında bizler de direnmeye devam edeceğiz.”

Yoldaş Aydın ise, zor ve tarihi bir dönemden geçtiklerini belirterek, “Bu dönem her zamankinden daha fazla sorumluluk üzerimize yüklüyor” dedi.

Previous post
Hafter'e bağlı güçler mürettebatı Türkiyeli olan gemiye el koydu
Next post
İDO, BUDO ve Şehir Hatları’nda sefer iptalleri