Ana SayfaGüncelHDP’li vekil Uca’nın kolu kırılmıştı: Polisin müdahalesi hukuka uygunmuş

HDP’li vekil Uca’nın kolu kırılmıştı: Polisin müdahalesi hukuka uygunmuş

HABER MERKEZİ – Polis müdahalesiyle kolu kırılan HDP Milletvekili Feleknas Uca’nın suç duyurusuna, “müdahale hukuka uygun” denilerek takipsizlik kararı verildi. Mahkemenin de itirazı reddetmesi üzerine Uca’nın avukatı Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Batman Cumhuriyet Başsavcılığı, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Feleknas Uca’nın bir basın açıklaması sırasından polis müdahalesiyle kolunun kırılması soruşturmasında, kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

“Hukuka uygun” bulunan polis müdahalesine ilişkin Uca’nın avukatlarının yaptığı itiraz ise Batman 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nce reddedildi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Aydın Atay’ın haberine göre açlık grevlerinin sürdüğü dönemde, 13 Mayıs 2019 tarihinde Batman’da yapılmak istenen basın açıklamasına, “valilik yasağı” gerekçesiyle izin verilmemesiyle birlikte yapılan müdahalede Uca’nın sol kolu kırıldı.

Uca’nın avukatları, 14 Mayıs’ta olaya ilişkin görüntü ve hastane raporlarıyla birlikte, ilgili kolluk güçleri hakkında “işkence ve kötü muameleden ve milletvekilliği dokunulmazlığının ihlal edilerek zorla gözaltına alınmasından” dolayı suç duyurusunda bulundu.

Batman Cumhuriyet Başsavcılığı, 9 gün sonra olaya ilişkin soruşturma ve kovuşturmaya yer olmadığı kararını verdi.

Savcılık takipsizlik kararını şu gerekçeyle açıkladı:

“Kolluk kuvvetleri tarafından Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunu’nun kendilerine verdiği yetki çerçevesinde gruba orantılı şekilde müdahale edildiği, yasak toplantının dağılmasının kolluk kuvvetlerinin görev olduğu, söz konusu olayda kanunun tanıdığı yetki kullanılmış olduğundan hukuka uygunluk sebebinin bulunduğu, bu nedenle kolluk görevleri hakkında dava açma imkanı bulunmadığı anlaşılmakla…”

Mahkeme itirazı reddetti, olay AYM’ye taşındı

Savcılığın takipsizlik kararının kaldırılması için Uca’nın avukatı Reyhan Yalçındağ’ın Batman 2. Sulh Ceza Hakimliği’ne yaptığı başvuru da reddedildi.

Mahkeme, savcılık kararında bir isabetsizlik bulunmadığını, bu nedenle kovuşturmaya yer olmadığına dair kararın usul ve yasaya uygun olduğuna hükmederek, yapılan itirazı reddetti.

HDP’li vekilin avukatı Yalçındağ, mahkemenin ret kararının ardından “toplantı ve gösteri hakkının ihlali”, “düşünce ve ifade özgürlüğü hakkının ihlali” ile “işkence ve kötü muameleyi önleme yasağının ihlali” başlıklarında Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Yalçındağ, AYM’den olumsuz sonuç çıkması durumunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuru yapacaklarını söyledi.
Önceki Haber
Beş kişinin öldüğü yanardağ patlamasında sekiz kişi de kayıp
Sonraki Haber
ABD Kongresi'nden Trump'a “Türkiye'ye yaptırım uygulansın” çağrısı