Ana SayfaEkolojiİmamoğlu: Faytonlar kalkıyor

İmamoğlu: Faytonlar kalkıyor

HABER MERKEZİ – Büyükada’da ruam salgını nedeniyle 81 atın öldürülmesinin ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu faytonların kaldırılacağını, sadece 35 faytonun ‘simgesel’ olarak kullanılmaya devam etmesini planladıklarını açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, belediye başkanlığının ilk altı ayı için düzenlediği basın toplantısında konuştu.

İmamoğlu, 19 Aralık’ta İstanbul Büyükada’da 81 atın ruam hastalığı nedeniyle öldürülmesi sonrası “Faytonla ulaşım sürecek mi?” tartışmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İBB Başkanı İmamoğlu faytonların kaldırılacağını, sadece 35 faytonun ‘simgesel’ olarak kullanılmaya devam etmesini planladıklarını söyledi.

“Yaz aylarından itibaren ulaşım elektrikli ve lastikli araçlarla yapılacak. Fayton kalkıyor. Adalıların talebi üzerine 35 tane turistik ve simgesel fayton hizmeti için görüşme sürüyor. Açıkçası bazı gruplar da buna karşı. Bu arada az önce bahsettiğim tüm hizmetler, İBB eliyle yapılacak. 35 fayton sürecine şahsen ben de karşıyım.”

Ne olmuştu?

19 Aralık’ta İstanbul Büyükada’da 81 at öldürülerek açılan çukurlara toplu olarak gömülmüştü.

Uygulamaya ilişkin Adalar Kaymakamlığı, atların halk arasında “at vebası” olarak bilinen ruam hastalığına yakalandığı ve bu yüzden öldürüldüğünü ifade etmişti.

81 atın öldürüldüğünün açıklamasının ardından hayvan hakları aktivistleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) binası önünde eylem başlatarak, ortak imzalı bir basın açıklaması yayımlamış ve taleplerini sıralamışlardı.

İstanbul Valiliği de faytonlara at koşulmasının üç ay süreyle yasaklandığını ve izinsiz ahırların yıkılacağını açıklamıştı.

21 Aralık günü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, at ölümlerini Saraçhane’deki belediye binası önünde protesto eden eylemcilerden yedisiyle görüşmüş ve Adalar’daki ulaşımın yüzde 90 oranında elektrikli araçlarla çözülerek, tümüyle İBB’nin kontrolüne geçeceğini söylemişti.

Ruam hastalığı nedir?

Halk arasında mankafa hastalığı olarak da bilinen Ruam hayvanlardan diğer hayvanlara veya insanlara bulaşabiliyor.

Enfeksiyon deride, solunum sisteminde ve özellikle akciğerde nodül ve ülserlerin oluşumu ile karakterize.

Ruam hastalığı hem atlarda hem de insanlarda farklı bölgelere hücum ederek bu bölgelerde belirtiler gösterebiliyor.


İBB önündeki eylemcilerle görüşen İmamoğlu: Adalar’da ulaşımı elektrikli araçla çözeceğiz

Adalar’da faytonlara at koşulması üç ay süreyle yasaklandı

Adalar’daki atlar için İBB önünde eylem ve çağrı

Büyükada’da 81 at öldürülüp, toplu olarak gömüldü


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Diyarbakır'da şüpheli kadın ölümü
Sonraki Haber
‘Dargeçit JİTEM Davası’: Tanıklar da sanıklar da duruşmaya katılmadı