Ana SayfaToplumsal CinsiyetKadınlar Bakırköy Cezaevi önündeydi: “Cinsel işkencenin failleri müdür ve gardiyanlardır”

Kadınlar Bakırköy Cezaevi önündeydi: “Cinsel işkencenin failleri müdür ve gardiyanlardır”

HABER MERKEZİ – Bakırköy Cezaevi’nde zorla DNA örneği alınmak istenen Esin Kavruk ve aynı koğuştaki diğer kadın tutukluların darp edilmesi kadın örgütleri tarafından cezaevi önünde protesto edildi.

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde bir koğuşun basılıp tutukluların darp edilmesi ve Esin Kavruk isimli tutuklunun DNA örneği almaya zorlanması cezaevi önünde protesto edildi.

Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM), Anarşist Kadınlar, Dersim Kadın Platformu ve HDP Kadın Meclisi’nin de aralarında bulunduğu kadın örgütleri konuya ilişkin cezaevi önünde basın açıklaması yaptı.

Kadınlar adına yapılan açıklama öncesi konuşan HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, cezaevinde yaşanan saldırılara ilişkin Adalet Bakanlığı’nca herhangi bir açıklama yapılmamasını eleştirdi ve bunu kabul etmeyeceklerini ifade etti.

AKP-MHP iktidarını “kadın düşmanı” olarak tanımlayan Danış-Beştaş, bu yönlü talimat hakimin suç işlediğini, Adalet Bakanlığı’nın ise bu duruma sessiz kalmaya devam edip, gerekli işlemleri yapmaması halinde bu suça ortak olacağını iade etti.

Danış-Beştaş, “Bizler işkenceye ortak olmayın diye buradan Ankara’ya sesleniyoruz. Haftaya Meclis’te bununla ilgili ziyaretlerimizi, görüşmelerimizi, başvurularımızı yapacağız. Kadınlar yalnız değildir. Biz kadınlar, hep birlikte işkenceye ve kadına karşı şiddete, bu uygulamalara karşı sesimizi yükselteceğiz” diye konuştu.

HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit de “Cezaevinde insanları koğuşta darp edip, DNA örneği alıyorsanız, bu bir işkencedir” dedi.

Hazırlanan ortak açıklamayı ise kadınlar adına Nurten Karahancı okudu.

img

Cezaevinde kalan Esin Kavruk’un hakkında yürütülen soruşturmayla hiçbir ilgisi olmadığı halde beden muayenesi ve vücuttan örnek alınmaya zorlandığını söyleyen Karahancı, olan biteni şöyle anlattı:

“Kendisi de bir sağlıkçı olan Esin Kavruk, 11 Kasım 2019 tarihinde infaz koruma memurları tarafından saç ve tükürük örneği alınması amacıyla Adli Tıp Kurumu götürülmüş.
“Söz konusu incelemeyi yapmakla görevli hekime beden muayenesi ve vücuttan örnek alınmasını kabul etmediğini belirtmiş ve hekim tarafından bu durum tutanak altına alınmıştır.
“28 Kasım tarihinde Kavruk’tan rızası olmamasına rağmen DNA örneği alınması için B-6 koğuşuna çok sayıda robocop kıyafetli infaz koruma memurlarıyla baskın yapılmıştır.
“Esin Kavruk’tan zorla DNA örneği alınması uygulamasına itiraz eden diğer tüm tutsaklara işkence yapılmıştır. 16 kadın tutsak darp edilerek, koğuştan çıkarılmış ve hücrelere götürülmüştür.
“Bu sırada Esin Kavruk’tan işkenceyle polisler tarafından DNA alınmış, bu işkence adli tıp birimi tarafından da belgelenmiştir.
“Arama adı altında B-6 koğuşu talan edilmiş, tutsaklara ait dava dosyaları, kitaplar, mektuplar ve pek çok eşyaya da el konulmuştur.
“Avukatların tutsaklarla yaptığı görüşmelerde, vajinalarına ve bellerine tekme atıldığı için yürümekte zorluk çeken, parmakları kırılan ve pek çok uzvunu kullanmakta zorlanan tutsakların olduğu bilgisi edinilmiştir.
“Mevcut yasalara dahi aykırı bir şekilde DNA örneği alınması şeklindeki kararı veren hakim, bu kararı uygulama adına tutsaklara cinsel işkenceye bizzat eşlik eden hapishane müdürleri ve infaz koruma memurları bu işkence suçunun faili konumundadırlar.”

Kadınlara ‘duyarlılık’ çağrısı yapan Karahancı, “Esin Kavruk’a ve B-6’da tutsak edilen tüm kadınlara dönük bu erkek egemen saldırının sorumlularının yargılanması için sürecin takipçisi olacağımızı bir kez daha ifade ediyoruz” dedi.

Açıklama, atılan “B/6’da cinsel işkence var”, “Politik kadın tutsaklar yalnız değildir” sloganları eşliğinde son buldu.


Haber MA’dan derlenmiştir, fotoğraflar da ajansa aittir.
Previous post
Britanya Bağımsız Film Ödülleri sahiplerini buldu
Next post
Hasan Cemal hakkındaki yurtdışı yasağı kaldırıldı