Ana SayfaToplumsal CinsiyetMahkemeden cinsel saldırıdan yargılanan Hasan Bilgili’nin tutuklanması talebine ret

Mahkemeden cinsel saldırıdan yargılanan Hasan Bilgili’nin tutuklanması talebine ret

HABER MERKEZİ – Ankara’da bir kadını cinsel saldırıya maruz bıraktığı için yargılanan Hasan Bilgili’nin duruşmasında mahkeme heyeti kadına, “Mücadele edemedin mi?” diye sordu. Bilgili ise suçunu inkar etti. Mahkeme sanık Bilgili’nin tutuklanması yönündeki talebi reddederek, duruşmayı 26 Şubat 2020’ye erteledi.

Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde akademisyen olan Prof. Dr. Hasan Bilgili’nin, kendisine ait Çayyolu Mahallesi’ndeki hayvan hastanesinde çalışan veteriner bir kadını darp edip cinsel saldırıya maruz bırakmasına ilişkin davanın duruşması Ankara 31’inci Ağır Ceza Mahkeme’sinde yapıldı.

Duruşmaya, kadının avukatları ile ailesi, sanıklar, kadın örgütleri, sendika ve meslek odalarının yanı sıra çok sayıda kadın katıldı.

Kimlik tespitlerinin ardından başlayan duruşmaya Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Ankara Üniversitesi ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) müdahillik talebinde bulundu.

Bakanlığın talebini kabul eden mahkeme, diğer talepleri reddetti.

Müşteki avukatı Aslı Arıhan, kadının ifadesinin bir uzman psikolog eşliğinde alınmasını istedi.

Arıhan, müvekkilinin daha önce yaşadığı travmadan dolayı sanıkların ifadesi alınırken, kadının başka bir odaya alınmasını talep etti.

Mahkeme heyetinin talepleri kabul etmesinin ardından sanıkların ifadesi alındı.

Bilgili suçunu inkar etti

Ardından söz alan sanık Hasan Bilgili, medyaya yansıyan görüntülerin ardından lince uğradığını ileri sürdü. Bunun üzerine Bilgili’ye, salondan “tecavüzcüsün çünkü” tepkileri yükseldi.

Taciz ve tecavüzde bulunmadığını iddia eden Bilgili, kadının Adli Tıp Raporu’nda çıkan tırnak izlerini soran mahkeme heyetine, “Çalışma ortamında kedi ve köpekler var. Onlardan dolayı olmuştur” sözleriyle yanıt verdi.

Bilgili, raporda kendisine ait bulunan tükürük örneğine dair ise “Konuşurken ağzımdan fırlamıştır” diyerek kendisini savundu.

Mahkeme heyetinin, 2016 yılında cinsel taciz suçlamasıyla okul tarafından hakkında başlatılan soruşturmaları sorması üzerine Bilgili, kendi savunmasının alınmadığını iddia etti.

Bilgili’nin, rektörlüğün kendisine ceza vermek istediğini ileri sürmesi üzerine müşteki avukatı Arıhan, “Neden hep sizin başınıza geliyor?” diye sordu.

Sanık bu soruya, “Başarılı olmanın cezası” şeklinde bir yanıt verdi.

Arıhan’ın, soruşturma kapsamında Bilgili’nin telefonundan çıkan pornografik görüntüleri sorması üzerine görüntülerin bulunduğunu kabul eden Bilgili, “Normal bir durum, erkek arkadaşlarımızla birbirimize attığımız oluyor. Özel hayat” cevabını verdi.

Diğer sanıklardan da aynı savunma

Sanık Serkan Durmaz ise ifadesinde Bilgili ile aynı savunmayı verdi.

Avukat Arıhan, “Siz neden kadına serum taktınız? Veteriner hekim olarak hiç bir insana müdahalede bulunamazsınız, bu konuda hakkınızda suç duyurusunda bulunduk” dedi.

Sanık Durmaz bunun suç olduğunu bilmediğini iddia etti. Avukat Arıhan, “Kadının size tecavüze uğramış olabileceğini söylediğini söylüyorsunuz. Bunu ihbar etmek yerine, neden kliniği temizlemeye başladınız?” diye sordu. Sanık, rutin temizlik yaptığını ileri sürdü.

Kadının avukatı: Kamera görüntüler verilmedi

Sanık avukatlarının Durmaz’a, “Klinikte kaç tane kamera var, bunlar nereleri görüyor?” diye sorması üzerine söz alan müşteki avukatı Arıhan, “Kamera görüntülerini defalarca istememize rağmen alamadık” dedi.

Mahkeme heyeti kamera görüntülerinin dosyada mevcut olduğunu söyledi.

Sanık Hüseyin Şenyurt da, Bilgili ile aynı ifadeleri verdi.

Mahkemeden kadına: Mücadele edemedin mi? 

Ardından psikolog eşliğinde anlatan kadın, bunları anlatmanın zor olduğunu belirterek, yaşadıklarına dair şunları söyledi:

“2 Nisan’da akşama doğru Serkan Durmaz erken çıktı. Hasan Bilgili’de aşı alıp çıkmıştı. Akşam herkes çıktıktan sonra bir hasta sahibi beni aradı ve kliniğe geleceğini söyledi. Bilgili de hasta ile aynı anda kliniğe geri geldi.
Hastayı muayene ettim ve geri gönderdim. Bilgili eve geçmeden yemek yemek istedi. Benden yemeği ısıtmamı söyledi. Ben yemek ısıtmak üzere yukarı çıktığımda, Bilgili kliniğin kapısını kilitlemiş. Kurallara göre birden fazla kişi varken kliniğin kapısı kapanmaz.”

Bilgili’nin kendisine zorla alkol verdiğini ifade eden kadın, ardından da Bilgili tarafından cinsel saldırıya ve şiddete maruz bırakıldığını ifade etti.

Mahkeme heyetinin, bu sırada kadına, “Mücadele edemedin mi? Kendinde miydin? Yüzüne ya da herhangi bir yerine vuramadın mı? Tam saati hatırlıyor musun?” şeklinde sorular yöneltti.

Kadın sonrasında Bilgili’ye yardım eden, delilleri ortadan kaldıran diğer sanıkların neler yaptığını anlattı.

Klinikte kameranın sadece koridorda olduğunu aktaran kadın, “O gece beni öldüreceklerinden çok korktum. Ölmek istemedim” diye konuştu.

‘Bu ülkede tecavüz davası olmaz’

Sanık Serkan Durmaz’ın, Bilgili’yi şikayet etmemesi için kendisini tehdit ettiğini dile getiren kadın, şöyle konuştu:

“Durmaz bana ‘bu ülkede tecavüz davası olmaz, her kese ifşa olursun, yaşantına devam edemezsin, herhangi bir şikayette bulunma’ dedi. Sonra Bilgili geldiğinde kendi aralarında ‘eğer şikayet ederse öldürürüz’ diye konuştuklarını duydum. Durmaz, ‘Bilgili gelip seni doktora götürecek’ dedi.”

Kadın,  jinekolog Hüseyin Şenyurt’un kliğinine zorla götürüldüğünü ve zorla muayene edildiğini söyledi.

Savcı: Ben tecavüze uğradım mı? Kızınız neden tecavüze uğradı

Aranın ardından devam duruşmada konuşan kadının annesi Ü.B., şikayet için gittikleri karakolda kızına çok kötü davranıldığını söyledi.

“Eğer adaleti bulamazsam bunu bize yaşatanları Allah’a havale ediyorum. Başka kadınların başına gelmesin, adalet yerini bulsun.”

Karakolda bulundukları şikayetin ardından polislere kliniğe gidip delilleri toplanmalarını istediklerini kaydeden Ü.B., “Gitmediler ve zaten görüntüler silinmiş. Savcılık ifadesi de kötü geçmiş. Kızım ifadeden çıktıktan sonra durumu çok kötüydü. Daha sonra eşimle beraber savcılığa gittik, adalet istiyoruz dedik. Savcı bize, ‘bakın bana tecavüze uğradım mı? Kızınız neden tecavüze uğradı’ dedi” ifadelerini kullandı.

Çok sayıda cinsel saldırı var, ceza yok

Sonrasında Ankara Üniversitesi’nde daha önce Hasan Bilgili tarafından cinsel tacize uğrayan kadın, yaşadıklarını anlattı.

“2005 yılında yüksek lisansa başvurdum. Bilgili benim danışman hocamdı. Hep sözlü tacizleri vardı ama pek dikkate alınmıyordu. Ama daha sonra fiili tacizde bulundu. Ben kendisini iterek kurtuldum ve bunun üzerine okulu bırakma kararı aldım.
Okul yönetimi bu isteğimi duyunca, ‘ne oldu Bilgili sana ne yaptı?’ dediler. Soruşturma başladı ve benim danışman hocam değişti. Soruşturma YÖK tarafından maaştan para kesme cezasıyla kapandı. Buraya gelmek çok kötü. Olayların üzerini kapattığımı sanıyordum ama bugün buradayım. 13 yıl sonra gelen adalet diyorum buna.”

Tanık ifadelerinin ardından müşteki avukatı Arıhan, Bilgili’nin pek çok kişiyi cinsel tacize maruz bıraktığını ancak bunların cezasız kaldığını vurguladı.

“Bilgili hakkında daha önce cinsel taciz suçundan açılmış soruşturmalarda bir sürü öğrencilerin ayrıntılı ifadesi var ama üzerinde gizlilik kararı olduğundan ulaşamıyoruz. Bir sürü kişi var tacize uğrayan. Veterinerlik fakültesinde taciz var.
Cezasızlık sonucunda yaptıkları yanlarına kalıyor. Ben 25 yıllık avukatım ilk kez resen tahliye gördüm. Öğrenciler bir daha tacize uğradığında kime şikayet edecek? Eğer müvekkilim şikayet etmeseydi Bilgili yeni mağdurlar yaratacaktı.”

Sanık yine tutuklanmadı

Cinsel saldırının gerçekleştiği güne dair görüntülerin dosyaya girildiğini sanık avukatlardan öğrendiklerini dile getiren Arıhan, “Ne kadarını silip silmediklerini bilmiyoruz” dedi.

Delillerin toplanmasını, kadının cinsel saldırı sonucu travma stres bozukluğu raporunun alınmasını isteyen Arıhan, sanık Bilgili’nin tutuklanmasını talep etti.

İddia makamı tutukluluk talebinin reddine, sanıkların adli kontrolün devamına karar verilmesini istedi.

Mahkeme heyeti, gerek hazırlık aşamasında gerekse dava açıldıktan sonra sanık vekilleri tarafından dosyaya ibraz edilen ve yine hazırlık aşamasında kolluk güçlerince alınan olay yeri kamera görüntülerinin uzman bilirkişilerine çözümün yaptırılmasının istenmesine karar verdi.

Tanıkların bir sonraki celsede hazır edilmesi halinde dinlenmesine, sanık telefonlarının uzman bilirkişilerce inceletilmesine, Ankara Şehir Hastanesi tarafından kadından alınan vajinal ve kan örneklerin mahkemeye gönderilmesi için yazı yazılmasına ve geldiğinde üzerinde inceleme yapılmasına da karar veren mahkeme sanık Serkan Durmaz’dan kan örneğinin alınmasını istedi.

Mahkeme ayrıca Bilgili’nin Ankara Üniversitesi’nde görev yaptığı döneme ilişkin hakkında cinsel saldırı yaptığına dair herhangi bir soruşturma yapılıp yapılmadığı, eğer yapılmış ise ilgili soruşturma dosyalarının üniversite ve YÖĶ tarafından kendilerine gönderilmesi için yazı yazılmasını isteyerek, müşteki vekilin tutuklama talebinin bu aşamada yerinde görülmediğini savunarak adli kontrol kararının devamına karar verdi.

Duruşma 26 Şubat 2020 tarihine ertelendi.

Ne olmuştu?

Cinsel saldırı ve şiddetin ardından kadının şikayeti üzerine tutuklanan Bilgili, kısa bir süre sonra tahliye edilmiş ve hakkında ‘nitelikli cinsel saldırı’, ‘cebir ve tehdit ile hürriyeti yoksun kılma’, ‘tehdit‘ ve ‘hakaret‘ suçlarından 27 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Geçtiğimiz gün açıklama yapan Hasan Bilgili’nin avukatları, davadan çekildiklerini bildirmişti.

Delilleri yok etmede yardım ettiği belirtilen Serkan Durmaz hakkında da “basit cinsel saldırı”, “alıkoyma, tehdit, hakaret”, “suç delillerini yok etme”, Hüseyin Şenyurt hakkında ise “delilleri yok etme” suçundan dava açılmıştı.

Bugün (11 Aralık) ilk duruşma öncesi adliye önünde açıklama yapmak isteyen kadınlara müdahale eden polis, Ankara Kadın Platformu üyesi üç kadını gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınan üç kadın, götürüldükleri hastanede yapılan kontrollerin ardından serbest bırakılmıştı.

Kadınlara “kabahatler kanuna muhalefet” gerekçesiyle 320’şer TL para cezası kesilmişti.


Mezopotamya Ajansı
Previous post
CPJ: Türkiye dünyanın en çok gazeteci hapseden ikinci ülkesi
Next post
Bakanlık talimatının gölgesinde: Maşalyan, Türkiye Ermenileri'nin 85. Patriği oldu