Ana SayfaGüncelNusaybin Davası: Duruşmalar sürüyor, 28 sanığa ağır hapis cezaları

Nusaybin Davası: Duruşmalar sürüyor, 28 sanığa ağır hapis cezaları

HABER MERKEZİ – Tefrik edilen Nusaybin Davası’nda son yapılan duruşmalarda iki tutukluya ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet ve toplamda 54 yıl hapis cezası verildi. Böylece ağır hapis cezasına çarptırılanların sayısı 28’e yükseldi.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının devam ettiği 26 Mayıs 2016’da gözaltına alındıktan sonra tutuklanan 17’si çocuk 70 kişi hakkında açılan ve daha sonra tefrik edilen Nusaybin Davası’nda duruşmalar devam ediyor.

Yapılan yargılamalar kapsamında dün iki tutuklunun duruşması daha yapıldı.

Duruşmalarda tutuklulara ceza yağdı; iki sanığa hem ağırlaştırılmış müebbet hem de 27 yıla kadar varan hapis cezaları verildi.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre tutuklular ve verilen cezalar şöyle:

  • Ankara Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Dilber Tanrıkulu’na “ülke bütünlüğünü ve birliğini bozmak”tan müebbet, “kasten öldürmeye teşebbüs”ten 16 yıl, “kamu malına zarar vermek”ten 3 yıl ve “tehlikeli maddeleri izinsiz olarak taşımak”tan 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi.
  • Tekirdağ T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Tufan İlbaş’ın “ülke bütünlüğünü ve birliğini bozmak”tan ağırlaştırılmış müebbet, “kasten öldürmeye teşebbüs”ten 17 yıl, “kamu malına zarar vermek”ten 3 yıl ve “tehlikeli maddeleri izinsiz olarak taşımak”tan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

28 sanığa ağır hapis cezaları

Tanrıkulu ve İlbaş’a verilen bu cezalarla birlikte dava kapsamında şu ana kadar ağır hapis cezasına çarptırılanların sayısı 28’e yükseldi.

Nusaybin Davası’nda daha önce 26 tutuklu hakkında verilen cezalar şöyleydi:

Yasemin Erkol 10 yıl; Özgür Sevim ağırlaştırılmış müebbet ve 25 yıl; İlyas Doğan, Ömer Karataş, Osman Bozkurt, Hamit Acur ve Akar İkbal ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıl; Sadık Tan, Bayram Sevgin, Fırat Dari, Mazlum Yaşa ve Hatip Oyman ağırlaştırılmış müebbet ve 18 yıl; Ercan Dolaşır ağırlaştırılmış müebbet ve 10 yıl; Erkan Benli ağırlaştırılmış müebbet ve 20 yıl 3 ay; Baver Başar ağırlaştırılmış müebbet ve 19 yıl; Mehmet Ziriğ ağırlaştırılmış müebbet ve 17 yıl; Süleyman Göksel Yerdut ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıl hapis cezası.

Tutuklandıklarında yaşları küçük olan Şükrü Aybek, Heja Alğan, Emre Topçuoğlu, Baran Eman, Çeçan Kilkaya ve Dilan Aslan’a 35 yıl 10’ar ay hapis cezası verildi.

Yine Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde daha önce yargılanarak, müebbet hapis cezasına çarptırılan Hüseyin Bağ’a 11 yıl, Zehra Kaya’ya 18 yıl, Fatma Aslan’a da 21 yıl 7 ay hapis cezası verildi.

Tutuklulardan Medya Çınar ve Siraç Yüksek, PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı tutuklu bulundukları cezaevlerinde yaşamlarına son verdiklerinden dolayı haklarında açılan davalar kapatılmıştı.

Previous post
Londra'daki Dörtlü Zirve: Öncesi ve sonrası kim ne dedi?
Next post
Kammuri Tayfunu: Filipinler’de en az 17 kişi yaşamını yitirdi