Ana SayfaGüncelNusaybin Davası: Evini terk etmeyen Nurşen Demir’e de hapis cezası

Nusaybin Davası: Evini terk etmeyen Nurşen Demir’e de hapis cezası

HABER MERKEZİ – Tefrik edilen Nusaybin Davası’nda son yapılan duruşmada yasaklı dönemde evini terk etmeyen beş çocuk annesi Nurşen Demir’e 10 yıl hapis cezası verildi. Böylece hapis cezasına çarptırılanların sayısı 36’ya yükseldi.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının devam ettiği 26 Mayıs 2016’da gözaltına alındıktan sonra tutuklanan 17’si çocuk 70 kişi hakkında açılan ve daha sonra tefrik edilen Nusaybin Davası’nda duruşmalar devam ediyor.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre, bugün tutuksuz yargılanan ve yasaklı dönemde evini terk etmeyen beş çocuk annesi Nurşen Demir’in duruşması yapıldı.

Demir duruşmaya katılmazken, avukatı hazır bulundu.

Duruşma iddia makamının önceki celsede verdiği mütalaayı tekrarlamasıyla başladı. Savcı, Demir’e “Örgüte üye olmak”, “Kasten öldürmek”, “Kasten öldürmeye teşebbüs etmek”, “Kamu malına zarar vermek” ve “Tehlikeli maddeleri taşımak veya izinsiz bulundurmak” iddiasıyla hapis cezası verilmesini istedi.

Avukat Gülbin Şahin, müvekkilinin evini terk etmemiş olması nedeniyle suçlanamayacağını, bu nedenle beraat kararı verilmesi gerektiğini söyledi.

Duruşmaya verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme, Demir’in yasaklı dönemde kentte olması ve hakkındaki “Yemek yapardı, temizlik yapardı, pansuman yapardı” şeklindeki ifadeleri gerekçe göstererek, “Örgüte üye olmak” iddiasıyla önce 10 yıl hapis cezası verdi.

Demir hakkında “Kasten öldürmek”, “Kasten öldürmeye teşebbüs etmek”, “Kamu malına zarar vermek” ve “Tehlikeli maddeleri taşımak veya izinsiz bulundurmak” gibi suçlamalardan ise yeterli delil olmadığı gerekçesiyle beraatine karar verildi.

36 sanığa ağır hapis cezaları

Böylece dava kapsamında şu ana kadar hapis cezasına çarptırılanların sayısı 36’ya yükselmiş oldu.

Nusaybin Davası’nda daha önce 35 sanık hakkında verilen cezalar şöyleydi:

Recep Yel ağırlaştırılmış müebbet ve 17 yıl; Yasemin Erkol 10 yıl; Özgür Sevim ağırlaştırılmış müebbet ve 25 yıl; İlyas Doğan, Ömer Karataş, Osman Bozkurt, Hamit Acur ve Akar İkbal ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıl; Sadık Tan, Bayram Sevgin, Fırat Dari, Mazlum Yaşa ve Hatip Oyman ağırlaştırılmış müebbet ve 18 yıl; Ercan Dolaşır ağırlaştırılmış müebbet ve 10 yıl; Erkan Benli ağırlaştırılmış müebbet ve 20 yıl 3 ay; Baver Başar ağırlaştırılmış müebbet ve 19 yıl; Mehmet Ziriğ ağırlaştırılmış müebbet ve 17 yıl; Süleyman Göksel Yerdut ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıl; Dilber Tanrıkulu ağırlaştırılmış müebbet ve 26 yıl; Tufan İlbaş ağırlaştırılmış müebbet ve 27 yıl 6 ay; Ramazan Eroğlu ağırlaştırılmış müebbet ve 3 yıl; Faruk Engin ağırlaştırılmış müebbet ve 31 yıl; Resul Ergün 3 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 27 yıl; Fırat Çiftçi ağırlaştırılmış müebbet ve 29 yıl; Oktay Gül ağırlaştırılmış müebbet ve 25 yıl 6 ay; Ferhat Doğan 18 yıl hapis cezası.

Tutuklandıklarında yaşları küçük olan Şükrü Aybek, Heja Alğan, Emre Topçuoğlu, Baran Eman, Çeçan Kilkaya ve Dilan Aslan’a 35 yıl 10’ar ay hapis cezası verildi.

Yine Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde daha önce yargılanarak, müebbet hapis cezasına çarptırılan Hüseyin Bağ’a 11 yıl, Zehra Kaya’ya 18 yıl, Fatma Aslan’a da 21 yıl 7 ay hapis cezası verildi.

Tutuklulardan Medya Çınar ve Siraç Yüksek, PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı tutuklu bulundukları cezaevlerinde yaşamlarına son verdiklerinden dolayı haklarında açılan davalar kapatılmıştı.

Previous post
HDP: İmamoğlu ve Kılıçdaroğlu şimdi değilse ne zaman harekete geçecek?
Next post
AYM'nin iptal ettiği düzenleme Meclis'te: ‘Güvenlik soruşturması’ şartına tepki