Ana SayfaDünyaRusya: İdlib terör yuvası haline geldi, Türkiye sorumluluklarını yerine getirmedi

Rusya: İdlib terör yuvası haline geldi, Türkiye sorumluluklarını yerine getirmedi

HABER MERKEZİ – Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Türkiye’nin sorumluluklarını yerine getirmediğini belirterek, “İdlib terör yuvası haline geldi” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Washington ziyaretinin ardından Suriye’nin İdlib vilayetindeki son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu.

“İdlib terör yuvası haline geldi” diyen Lavrov, Ankara’nın sorumluluklarını yerine getirmediğini vurguladı: “Ne yazık ki bölgedeki Türk meslektaşlarımız henüz terör eylemlerine bulaşmamış silahlı muhalifleri El Nusralı teröristlerden ayırmaya yönelik sorumluluklarını yerine getirmedi.”

Sputnik’in aktardığına göre bunun zor bir iş olduğunun farkında olduklarını söyleyen Lavrov, “Vaktinde Obama yönetimi siyasi diyaloğa hazır olan militanları El Nusralı teröristlerden ayıracaklarını belirtmişti, ancak bu vaat yerine getirilmedi. Obama yönetimi bunu yapamadı” açıklamasında bulundu.

Washington’ın vaadini yerine getirmemesi nedeniyle ABD ile El Nusra arasında bir ilişki olduğundan şüphelendiklerini de dile getiren Lavrov, “Şüphemiz El Nusra’nın Suriye’nin meşru Esad yönetimine karşı kullanılmak için korunduğu yönündeydi” dedi.

El Nusra’nın İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesini kontrolü altına aldığını kaydeden Lavrov, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sadece kontrol altına almakla kalmayıp, buradan Suriye ordusu mevzilerine, sivil altyapılara ve Rusya’nın Hmeymim Hava Üssü’ne saldırı gerçekleştirdiler.
“Bu saldırıların her birine yanıt veriyoruz. Ancak elbette sonsuza dek bu durum böyle kalamaz, nihayetinde bölgenin teröristlerden tamamen temizlenmesi ve bölgenin tamamı üzerinde meşru hükümetin kontrolünün yeniden sağlanması gerekiyor.”

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD Başkanı Donald Trump ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Washington’da bir araya gelmişti.

Previous post
İklim krizi: Grönland 7 kat hızlı eriyor, uzmanlar uyarıyor
Next post
Birlikte olduğu kadını ağır yaralayan Mustafa Kafes tahliye edilmiş