Ana SayfaGüncelSelçuk Mızraklı’nın ilk duruşması yarın

Selçuk Mızraklı’nın ilk duruşması yarın

HABER MERKEZİ – Yerine kayyum atanan ve ardından tutuklanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı’nın 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacağı davanın ilk duruşması yarın.

İçişleri Bakanlığı kararıyla görevinden uzaklaştırılan ve yerine kayyum atanan, ardından da 22 Ekim’de tutuklanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı hakkında açılan davanın ilk duruşması yarın.

Mızraklı hakkında “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın duruşması Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılacak.

Selçuk Mızraklı’nın duruşmaya, tutuklu bulunduğu Kayseri Bünyan T2 Ceza İnfaz Kurumu’ndan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılması bekleniyor.

Mızraklı’nın davası, hakkında daha önce Diyarbakır 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde aynı iddia ile açılan davayla birleştirildi.

Mızraklı hakkında hazırlanan iddianamede, seçim sürecinde katıldığı eylem ve etkinlikler ile itirafçı Hicran Berna Ayverdi’nin aleyhine verdiği ifadelerden oluşuyor.

Verdiği ifadesinde anestezist olduğunu ve Mızraklı’nın hekimlik yaptığı dönemde birlikte aynı hastanede çalıştıklarını ileri süren Ayverdi, bu dönemde Mızraklı’nın bir örgüt mensubunu tedavi ettiğini iddia etti.

Ancak daha sonra ortaya çıkan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kayıtlarında Ayverdi’nin belirttiği tarihlerde söz konusu hastanede çalışmadığı ortaya çıkmıştı.

Mızraklı’nın yargılandığı dava kapsamında yöneltilen suçlamalar arasında iştirakçileri arasında Diyarbakır Valiliği, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, iş örgütleri ve AKP Milletvekili Galip Ensarioğlu’nun da bulunduğu Sarmaşık Yoksullukla Mücadele Derneği çalışmaları da bulunuyor.

Ne oldu?

Mızraklı, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın haklarında başlattığı soruşturmalar doğrultusunda 21 Ekim’de Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanı Keziban Yılmaz, Kocaköy Belediyesi Eşbaşkanı Rojda Nazlıer ve Bismil Belediyesi Eşbaşkanı Orhan Ayaz ile birlikte gözaltına alındı.

Çıkarıldığı mahkemede eşbaşkanlar Yılmaz ve Nazlıer ile birlikte 22 Ekim’de tutuklandı.

Mızraklı, “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla tutuklanarak, cezaevine götürüldü.

Mızraklı’nın tutuklanmasına gerekçe yapılan ifadelerin, 2016’da ‘pişmanlık’tan faydalanan bir şahıstan 3 yıl sonra, yerel seçimlere sadece 11 gün kala alındığı ortaya çıktı.

Mızraklı, aleyhine verilen ifadeleri reddederken, avukatları ise “Yakalandığı zaman söylenmeyip, üç yıl sonra seçimden önce konuşması tanığın ifadesinin düzmece olduğunu göstermektedir” dedi.

İçişleri Bakanlığı 19 Ağustos’ta, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Mızraklı’nın, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan ile beraber görevden alındığını açıklamıştı.

Previous post
Yurt dışından getirilen elektronik cihazlardan tek seferlik ek ücret alınacak
Next post
İki kadından daha İlahiyat Fakültesi bölüm başkanı hakkında cinsel taciz şikayeti