Ana SayfaToplumsal Cinsiyet14 çocuğu cinsel istismara maruz bırakan erkeğe ‘iyi hal’ indirimi

14 çocuğu cinsel istismara maruz bırakan erkeğe ‘iyi hal’ indirimi

HABER MERKEZİ – Antep Belediyesi’ne bağlı sanat merkezinde eğitmen olan Yusuf Gökhan Emir’in 14 çocuğu cinsel istismara maruz bıraktı. Emir, hakkında açılan davada önce 136 yıl hapse çarptırıldı. Ardından cezada ‘iyi hal’ indirimi uygulayan mahkeme cezayı 104 yıla indirdi.

Antep Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Sanat ve Mesleki Eğitim Kursları (GASMEK) bünyesinde faaliyet yürüten Şehitkâmil ilçesine bağlı Güvenevler Mahallesi’ndeki Halil Karaduman Sanat Merkezi’nde görevli mozaik öğretmeni Yusuf Gökhan Emir, kurs verdiği 14 kız çocuğunu cinsel istismara maruz bıraktı.

İstismar 13 yaşındaki öğrencilerden birinin olanları öğretmenine anlatması sonucu ortaya çıktı.

Çocukların verdikleri ifade üzerine başlatılan soruşturma kapsamında Emir, 6 Nisan 2019 tarihinde tutuklandı.

Başsavcılık talimatıyla Çocuk İzleme Merkezi’ne götürülen çocukların adli görüşme değerlendirme raporları tutuldu.

Yapılan görüşmelerde çocukların gerçeği değerlendirme yetisi incelenerek, gerçek-yalan ayrımı yapabildikleri tespit edildi. Çocukların verdikleri bilgiler birbirleriyle uyumlu çıkarken, uygun mental kapasiteye ve sözel beceriye sahip oldukları, yine beden dili ve duruşları ile beyanlarının samimi olduğu kanaatine varıldı.

Mezopotamya Ajansı’ndan Muhammed Abdulkadir Esen’in haberine göre bu rapor doğrultusunda zanlı Emir hakkında başsavcılık tarafından “çocuğun cinsel istismarı, sarkıntılık yapmak suretiyle çocuğun istismarı” suçlarından iddianame hazırlandı.

İddianamenin Antep 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabulü ile başlayan davanın karar duruşması 13 Aralık 2019’da yapıldı.

Savunmasında “Suçu işlediğime inanmamaktayım” diyen Emir, “Üzerime atılı suça dair herhangi bir görgü tanığı yok. Okul ile aramda problem olduğunu daha öncede ifade etmiştim” dedi ve şunları söyledi:

“Resim öğretmeni olduğum için yeri geldiğinde öğrencilerin elini tutmaktayım. Mağdurların hepsi kopyala-yapıştır ifade vermiştir. Herkesin girip çıktığı bir sınıfta böyle bir şeyi yapmam mümkün değildir. Çocuklarla yalnız kalmadım. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Hülya Yıldız haftanın 2 günü zamansız olarak denetime gelmektedir. Yine kurum müdürümüz de günde 2-3 defa denetime gelir.”

Sanık avukatı Bilal Doş da Çocuk İzleme Merkezi’nin hukuka aykırı işlem yaptığını iddia etti.

ÇİM’de alınan ifadelerin “muhakkak doğrudur” şeklinde değerlendirildiğini belirten Doş, pedagogların çocuklara baskı yaptığını ileri sürdü.

“Çocuklar her şeyden etkilenmeye müsaittir. Şimdiki çocuklar 4’üncü 5’nci sınıfta cinsel konuları bilmektedir. Cinsel istismarı gerçekleştirecek kişi, eylemini kimsenin olmadığı bir yerde gerçekleştirir. Müvekkilimin kalabalık yerde böyle bir şeyi yapması mümkün değildir.”

İddia makamı ise sunduğu mütalaada 14 çocuğun gelişimlerinin yaşlarına uygun olduğunu, herhangi bir sıkıntılarının olmadığını, içinde bulundukları ortamı ve durumu anlayabilecek seviyede olduğunu belirterek sanığın 14 çocuğu istismarından dolayı ayrı ayrı “çocuğun cinsel istismarı suçundan” cezalandırılmasını talep etti.

‘İyi hal’ indirimi

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanığın çocuklara karşı aynı suçu birden fazla kez işlediği tespiti ile verilecek cezada 1/4 oranında arttırma giderek 14 kez 9 yıl 14 ay 15 gün hapis cezası olmak toplamda 136 yıl hapis cezası verdi.

Ancak sanığın yargılama sırasında olumsuz bir davranış göstermemesi ve cezanın sanığın geleceği üzerindeki olumsuz etkisini gerekçe gösteren mahkeme, cezayı ‘iyi hal’ indirimi ile 14 kez 7 yıl 9 ay 22 güne düşürüp, toplam 104 yıla indirdi.

Previous post
İran’da uçağın düşürülmesi protesto edildi, Trump destek verdi
Next post
Oscar'ın yabancıları İstanbul Modern'de