Ana SayfaGüncel24 yıl geçti: Gazeteci Metin Göktepe mezarı başında anıldı

24 yıl geçti: Gazeteci Metin Göktepe mezarı başında anıldı

HABER MERKEZİ – Polislerce öldürülmesinin üzerinden 24 yıl geçen gazeteci Metin Göktepe için mezarı başında anma düzenlendi.

8 Ocak 1996 tarihinde İstanbul Ümraniye Cezaevi’nde öldürülen tutukluların cenaze törenini haberleştirmek için gittiği Alibeyköy’de polislerce gözaltına alınıp, dövülerek öldürülen Evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe aramızdan ayrılalı 24 yıl oldu.

Gazeteci Metin Göktepe anması her yıl olduğu gibi bu sene de Atışalanı Esenler Kemer Mezarlığı’nda gerçekleştirildi.

Saat 11.00’de başlayan anmaya Evrensel gazetesi çalışanları, ailesi, meslektaşları ve basın örgütlerinin temsilcileri katıldı.

“Metinler ölmez Evrensel susmaz”, “ Evrensel yazıyor, Metin yaşıyor” sloganlarının atıldığı anmada “Özgür basın, Özgür Ülke”, “Tutuklu Gazeteciler Serbest Bırakılsın”, “Metin’in Katili Çete Devleti” yazılı dövizler taşındı.

Anmada yapılan konuşmalarda “Metin Göktepe gerçeği halka ulaştırmak isterken öldürüldü. Gazeteciler bugün bütün baskılara karşı halkın haber alma hakkı için çalışmaya devam ediyor” denildi.

Göktepe’nin mezarına Evrensel gazetesi ile karanfiller bırakıldı.

“Hepimiz birer Metin’iz”

Diğer yandan Twitter üzerinden #MetinGöktepe etiketi ile gazetecinin öldürülmesinin 24’üncü yılında mesajlar paylaşıldı.

Metin Göktepe kimdir?

Metin Göktepe, 10 Nisan 1968’de, Sivas ilinin Gürün ilçesine bağlı Çipil köyünde dünyaya geldi. Yaşamının ilk 11 yılını burada geçiren Göktepe, geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan, 8 çocuklu emekçi bir ailenin yedinci çocuğuydu.

İlkokulu, köyün tek okulunda, birleştirilmiş sınıfta okuyan Göktepe, 1979’da kardeşi Aziz ile birlikte İstanbul’a geldi. Esenler’deki Harp Dinçsoy İlköğretim Okulu’na kaydoldu ve 5. sınıfı burada okudu.

Ortaokula o zamanki adıyla Esenler Lisesi’nde başladı ve liseyi de burada okuyarak şimdiki adıyla Bakırköy İbrahim Turhan Lisesi’nden 1986’da mezun oldu. 1989 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü’ne girdi.

Metin Göktepe üniversitede öğrenci gençlik mücadelesinin aktif bir üyesi oldu. Öğrenci ve işçi hareketinin oldukça hareketli olduğu bu dönemlerde, birçok kez gözaltına alındı.

1992 yılının Mart ayında işçi hareketinin gelişimine objektif tutacak bir derginin, Haberde ve Yorumda Gerçek dergisinin çıkacağını öğrenince orada çalışmaya başladı. Yayın hayatı boyunca Haberde ve Yorumda Gerçek Dergisi’nde muhabiri olarak çalışan Metin Göktepe, 7 Haziran 1995’te kurulan Evrensel gazetesinde yer aldı.

Göktepe, İstanbul, Eyüp’te 8 Ocak 1996 günü takip ettiği haber sırasında polislerce gözaltına alındıktan sonra götürüldüğü kapalı spor salonu yakınında ölü bulundu.

Öldürülmesinden sorumlu polisler kamuoyunda “Rahşan affı” diye bilinen afla şartlı tahliyeden yararlanarak toplam 1 yıl 8 ay hapis yatmışlardı. Metin Göktepe gözaltında öldürülmüş gazeteciler içinde katilleri yargılanmış ilk gazeteci.
Önceki Haber
İran'da nükleer santral yakınlarında deprem
Sonraki Haber
Gazeteci Arjin Dilek Öncel'e ilk duruşmada beraat