Ana SayfaGüncel‘Asiye Nasıl Kurtulur’un restore edilmiş hali izleyici ile buluşacak

‘Asiye Nasıl Kurtulur’un restore edilmiş hali izleyici ile buluşacak

HABER MERKEZİ – Atıf Yılmaz’ın çektiği, Müjde Ar’ın da başrolünde olduğu “Asiye Nasıl Kurtulur” filmin restore edilmiş hali 39. İstanbul Film Festivali’nde izleyici ile buluşacak.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 39’uncusu düzenlenecek olan İstanbul Film Festivali, 10-21 Nisan tarihleri arasında yapılacak.

Uluslararası ve ulusal yarışmalar, tematik bölümler, söyleşi ve etkinliklerin yer alacağı festivalin özel retrospektif bölümü “Hitchcock Renkli” adıyla usta yönetmen Alfred Hitchcock’a ayrılacak. Bu bölümde Hitchcock’un, 15 uzun metrajlı renkli filmin yenilenmiş kopyaları izleyici ile buluşacak.

Festivalin bölümlerinden biri de “Dünden Bugüne Türk Klasikleri”.

Bu bölümde Atıf Yılmaz’ın 1986’da çektiği Asiye Nasıl Kurtulur filminin restore edilmiş kopyası da izleyici ile buluşacak.

Vasıf Öngören’in aynı adlı eserinden Barış Pirhasan’ın senaryolaştırdığı film, Atlas Post Production tarafından restore ediliyor.

Başrollerinde Müjde Ar, Ali Poyrazoğlu, Nuran Oktar, Hümeyra gibi oyuncuların olduğu filmde, hayata tutunmaya çalışan Asiye’nin hikâyesi, genelevde çalışan kadınların sahneye koydukları oyunlar üzerinden anlatılır.

Epik tiyatro etkisi taşıyan film, özgün bir müzikal olarak Atıf Yılmaz’ın filmografisinde önemli bir yer tutar.

Filmin oyuncularından Hümeyra, filmdeki rolüyle 24. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülü almıştı.

Hümeyra aynı zamanda, festival tarafından bu yıl verilecek ‘Sinema Onur Ödülleri‘nin sahipleri arasında yer alıyor.


39. İstanbul Film Festivali’nde Sinema Onur Ödülleri’nin sahipleri belli oldu

Ölümünün 40. yıldönümünde “Hitchcock Renkli”yle anılacak

Previous post
Birleşik Metal-İş’ten son uyarı: Sabrımız taştı, grev kapıda
Next post
HDP Sözcüsü Kubilay hakkında 301’den soruşturma