Ana SayfaÇalışma YaşamıBelediyeden Lisa Çalan açıklaması: İşten çıkarılmadı, sözleşmesini yenilemedik

Belediyeden Lisa Çalan açıklaması: İşten çıkarılmadı, sözleşmesini yenilemedik

HABER MERKEZİ – Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyumu, 5 Haziran katliamında iki bacağını kaybeden Lisa Çalan’ın da aralarında olduğu sekiz çalışanın işine son verilmesine ilişkin haberlere dair açıklama yaptı. Kayyum, Çalan’ın işten çıkarılmadığını, sözleşmesinin yenilenmediğini söyledi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 5 Haziran 2015’te Diyarbakır’da düzenlediği mitinge yönelik IŞİD tarafından gerçekleştirilen ve beş kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırıda Lisa Çalan da yaralı olarak kurtarılmıştı.

2016 yılından bu yana Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde sahne tasarımcısı olarak görev yapan Çalan’ın da aralarında bulunduğu belediyenin Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’nda çalışan sekiz kişi kayyum tarafından işten çıkarılmıştı.


Lisa Çalan dahil sekiz belediye çalışanı kayyum tarafından işten çıkarıldı


Belediyenin Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkan Vekili Akın Erim, konuya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Erim açıklamasında, kamuoyunda ‘olumsuz algı’ yaratılmaya çalışıldığını savundu.

“Bir takım haber sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında; ‘Patlamada iki bacağını kaybeden Lisa Çalan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından işten atıldı’ başlığıyla verilen haberde; Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığımız bünyesinde sözleşmeli memur olarak çalışan, Lisa Çalan’ın işine son verildiği yönünde, kamuoyunu yanıltmaya ve olumsuz algı oluşturmaya yönelik bilgilere yer verilmiştir.”

Açıklamasında, Çalan’ın 45 gün kesintisiz ve mazeretsiz işe gelmediğini iddia eden Erim, bu yüzden sözleşmesinin yenilenmediğini ifade etti.

“Lisa Çalan isimli personelin, 02.09.2019 ve 16.10.2019 tarihleri arasında 45 gün kesintisiz ve mazeretsiz olarak işe gelmediği Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığımız tarafından tespit edilmiştir. Lisa Çalan ve aynı durumda olan 3 personel hakkında disiplin soruşturması başlatılmıştır.
657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun ek geçici 13 ve 16 maddeleri kapsamında yapılmış olan, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Sanatçı Hizmet Sözleşmesinin disiplin hükümlerini içeren; 56. Maddenin Temelli Çıkarılma başlıklı E fıkrasında geçen ‘Tiyatrodaki görevine mazeretsiz ve kesintisiz on (10) gün gelmemek’, 57. Maddenin ‘izinsiz ve mazeretsiz olarak kesintisiz 6 gün göreve gelmeyen sanatçıların sözleşmesi res’en feshedilir’ hükümleri uyarınca 31.12.2019 tarihinde sona ermiş olan sözleşmesi yenilenmemiştir.”

Uygulamanın şahsa bağlı olmadığını savunan Erim devamında şu ifadeleri kullandı:

“Uygulama yasal ve hukuki olup şahsa bağlı bir durum ve farklılık arz etmemektedir. Aynı tespit doğrultusunda 3 personelin daha 31.12.2019 tarihinde sona ermiş olan sözleşmeleri yenilenmemiştir. Kamu görevini ifa eden tüm kamu çalışanlarının, yasal ve yönetsel sorumluluklarını tam ve eksiksiz olarak yerine getirmeleri zorunludur. Şahsa bağlı uygulama farklılıkları şüphesiz söz konusu değildir.”Önceki Haber
Dünyanın en güçlü pasaportları listesi: Türkiye 55'inci sırada
Sonraki Haber
Birisi isim verdi, diğeri isimsiz eleştirdi: İki parti liderinden "FETÖ'nün siyasi ayağı" çıkışı