Ana SayfaGüncelDemirtaş’ın ilk romanı: ‘Leylan’

Demirtaş’ın ilk romanı: ‘Leylan’

HABER MERKEZİ – Selahattin Demirtaş’ın “Seher” ve “Devran” adlı öykü kitaplarının ardından “Leylan” adlı ilk romanı 22 Ocak’ta Dipnot Yayınları etiketiyle okurla buluşacak. Demirtaş, romanını “Başak’a ve onun buğdaylarına: Delal’e, Dılda’ya…” sözleriyle ithaf etti.

4 Kasım 2016’dan bu yana Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ilk romanı Leylan 22 Ocak’ta çıkıyor.

Demirtaş, Dipnot Yayınları etiketiyle okurla buluşacak olan kitabını, eşi Başak Demirtaş ve çocuklarına “Başak’a ve onun buğdaylarına: Delal’e, Dılda’ya…” sözleriyle ithaf etti.

Kitabın arka kapağında şu ifadeler yer alıyor:

“Bu hayatta her şeyiyle güvenebildiğiniz en az bir kişi olmalı. Yoksa kendinizi hep yalnız hissedersiniz. İnsanların çoğu yalnızdır o yüzden, yapayalnız. Yaşananlar kelepir bir hayatın ikinci el versiyonu gibidir. Yaptığınız hiçbir şey size ait değildir, benliğinize, özünüze. Hayatınız, tümüyle güvensiz bir ortamın mecburen size yaptırdıklarından ibarettir.
Saf çocukluk halinizden geriye yüzünüzde ‘memur gülüşü’, dudaklarınızda ‘gammaz öpüşü’ kalır. Öptüğünüz yer kirlenir, güldüğünüz zaman herkes incinir. Elinizde etrafı yeşil dantelli beyaz bir mendil de yoksa temizleyemezsiniz hiçbir yerinizi.
Ben Serap’ı böyle sevdim, en saf halimle, uzaktan.
Yaşadığımız bu nefes aldırmayan, “tuhaf” dönemin Diyarbakır’da başlayıp İstanbul’a, oradan Zürih’e uzanan ve Nusaybin’de sonlanan hikâyesi…
Muktedirlerin kirli sırıtışlarına inat, hülyasının, serabının üzerine titreyen, acısını içinde koyultsa da yalan ve şiddet üzerine kurulu “zulüm makinesini” sabırla, mizahla, yoldaşça dayanışmayla, zekayla maskara eden insanlar: Kudret, Bedirhan, Sema, Mutlu, Zeliha ve sonrasında Celal. Hayatı “büyük insanlık”a zehretmeye yeminli o “makinenin” katı/soğuk gerçekliğine bir an olsun gevşemeyen bir varoluş mücadelesiyle, bilgece bir meydan okuyuşla göğüs geren karakterler…”

Selahattin Demirtaş’ın ilk kitabı olan Seher, 2017’de Dipnot Yayınları’ndan çıkmıştı.

Kitap, kısa sürede çok satanlar listesine girmiş ve 14 dile çevrilmişti.

Demirtaş bu kitabıyla Fransa’nın Medicis Edebiyat Ödülleri’ne aday gösterilmiş; eserin İngilizce tercümesi Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN International) tarafından 2018’de çeviri ödülünü almıştı. Kitap ayrıca Fransa’da Montluc Direniş ve Özgürlük Ödülü’ne değer görülmüştü.

Seher kitabında yer alan Ah Asuman öyküsü aynı adla sinemaya uyarlanmıştı. Senaryosu Gaye Boralıoğlu’na ait olan filmin yönetmenliğini Ümit Kıvanç yapmıştı. Kısa film, 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yarışmıştı.

Demirtaş’ın ikinci öykü kitabı olan Devran ise 2019 yılında İletişim Yayınları’ndan çıkmıştı.

Devran, sanatçılar Jülide Kural ve Ömer Şahin tarafından 11 Ocak 2020’de Yıldız Kenter Tiyatrosu’nda sahnelenmişti.


Selahattin Demirtaş’ın ‘Leylan’ kitabından bir bölümü BURADAN okuyabilirsiniz.Önceki Haber
Sevag Balıkçı'yı öldüren Kıvanç Ağaoğlu'na 16 yıl 8 ay hapis cezası
Sonraki Haber
Sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel'e gözaltı