Ana SayfaGüncelEmekli işçi: Sağlıktaki sömürüyü iliklerime kadar hissettim

Emekli işçi: Sağlıktaki sömürüyü iliklerime kadar hissettim

HABER MERKEZİ – Emekli işçi Ahmet Serdar Demirtaş kalp krizi geçirdi, ambulansla istemi dışında acil olarak sevk edildiği İstinye Üniversitesi Bahçeşehir Hastanesi kendisine 6 bin liralık fatura kesti. Demirtaş bu parayı ödeyemediği için şimdi ne muayene edilebiliyor ne de ilaç alabiliyor. Onun başına gelenler halk sağlığını önceleyen değil tehdit eden kar odaklı sağlık sistemini en özet haliyle gösteriyor. Onun “hastaya resmen müşteri gözüyle bakılıyor” sözleri de her şeyi özetler nitelikte. Fırat Haber Ajansı’ndan Zeynep Kuray AKP’nin sağlık sisteminin birinci elden mağduru Demirtaş’a mikrofon uzattı, o da “rantçı” sistemi anlattı.


Zeynep Kuray


Emekli işçi, 56 yaşındaki Ahmet Serdar Demirtaş, İstanbul Esenyurt’ta tek başına yaşadığı evinde 22 Aralık sabahı göğsünde bir sıkışma ve nefes darlığı ile uyandı.

Demirtaş o sabah kalp krizi geçiriyordu. Komşularının yardımıyla bir ambulansa bindirildi.

Bindirildiği ambulansa emekli olduğunu belirtse de acil olarak götürüldüğü özel hastanede kendisine fahiş bir fatura çıkartıldı.

Sonrasında olanları ondan dinleyelim:

“Tek başıma yaşadığım için yardımıma komşularım koştu. Hemen 112’yi aradılar ve ambulans geldi. Yürümekte zorlandığım için komşum bana eşlik etti.
“Ambulans bizi özel Rayap Hastanesi’ne götürdü. Emekli olduğumu belirttiğimde ise hastanenin devletle anlaşması olduğunu ve para ödemeyeceğimi söylediler.
“Orada kalp krizi teşhisiyle hemen ilaç verildi ancak müdahale için Kardiyoloji Bölümü’nde gereken tesisatın bozuk olduğu söylenerek tekrar ambulansla bu kez İstinye Üniversitesi Bahçeşehir Hastanesi’nin acil servisine sevk edildim.
“Orada da bana ilaç verdiler. Biraz rahatladım. Yavaş yavaş kendimi toparlamaya başlıyordum ki anjiyo yapmak için beni apar topar ameliyata aldılar.
“Daha önce baypas ameliyatı olduğumu belirtmeme rağmen, bana danışmadan acil serviste bekleyen komşuma stent takılması gerektiğini, en iyisinin bilekten takılması olduğunu belirtmişler. Oysa her doktor baypas geçirmiş bir insana bilekten stent takılamayacağını bilir.
“Sonuç itibariyle o stenti bileğimden değil, kasığımdan takmak zorunda kaldılar ve 1.200 TL’lik bu işlemin parasını da komşumdan aldılar.”

Durumu stabil dediler, faturayı kestiler

Ameliyat sonrası 1,5 gün yoğun bakımda tutulan Demirtaş, taburcu olurken önüne konulan fatura karşısında şaşkınlığa uğradı, çünkü tutar tam 6 bin TL’ydi.

Bu faturanın ne olduğunu sorduğunda komşusuna imzalattırılan evrakla karşı karşıya kaldığını dile getiren Demirtaş, “Bu evrakta acile getirildikten sonra stabil hale geldiğim, sonra ameliyata alındığım belirtiliyordu. Çünkü acil durum kalktığı zaman ameliyata alınırsan o zaman ödeme talep edebiliyorlar” diyor.

“Sorarlar insana” diye devam eden Demirtaş, “Madem ben stabil haldeydim o zaman neden evrakı komşuma imzalattırdınız?” diye tepki gösteriyor.

Parayı ödemeyi kabul etmediği için hastaneden çıkışı yapılmayan Demirtaş, bugün hala yoğun bakımda gözüktüğü için ne başka bir hastaneye gidebiliyor ne de ilaç alabiliyor.

Sağlık Bakanlığı’na itiraz eden Demirtaş, durumu bildirdiği Sosyal Güvenlik Kurumu’nun da (SGK) hastane faturasını istediğini; parayı ödemediği için faturayı da götüremediğini söylüyor.

“Hastaya müşteri gözüyle bakılıyor!”

Sağlık sektöründeki sömürüyü iliklerine kadar hissettiğini vurgulayan Demirtaş şöyle sitem ediyor:

“Hastaya resmen müşteri gözüyle bakılıyor. Demek ki paran yoksa sağlık hizmeti de alamayacaksın.
“1.300 TL emekli maaşı alan bir insanım, zaten çok zor geçiniyorum; karşıma çıkartılan faturayı ödeyecek gücüm yok. Şu anda ilaç yazdırmam gerekli ama hastanede yatar gözüktüğüm için yazdıramıyorum.
“Yani beni hem istemim dışında bir özel hastaneden diğerine götüreceksiniz hem de bana hiç danışmadan komşuma evrak imzalattıracaksınız; böyle bir şey kabul edilemez. Bu resmen şantaj.
“Kaldı ki İstanbul’un en büyük ilçelerinden biri olan Esenyurt’ta bir tane devlet hastanesi var, orada da kardiyoloji bölümü yok ve benim gibi bir sürü mağdur var.”

Zeynep Kuray haberleri:

Erdoğan Aydın: Kayyum politikası sömürge muamelesi yapmaktır

Kumi Naidoo: Karamsarlık ancak mücadelenin iyimserliğiyle yenilir

Mustafa Koçak adalet talebiyle 89 gündür açlık grevinde

Ölüm orucundaki Mustafa Koçak 37 kiloya düştü

İş kazası değil cinayet: Karakuş’un ölümü 11 yıl sonra gelen tanıklıkla aydınlandı

Mustafa Peköz: Suriye’de Kürt statüsü kaçınılmaz

Erkek şiddeti gören kadın: Beni Emine Bulut gibi öldürmekle tehdit etti

Tehdit eden erkek değil, tehdidi kaydeden kadın sanık oldu

6 ay önce tahliye edilmesi gereken hasta tutuklu serbest bırakılmıyor, aile Meclis yolunda


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Orada IŞİD hala canlı: Hol Kampı'ndan izlenimler
Sonraki Haber
Hırvatistan'ın yeni cumhurbaşkanı Zoran Milanovic