Ana SayfaGüncelErdoğan: Şehirlerimizin güvenliği için yeni yöntemler geliştirmeliyiz

Erdoğan: Şehirlerimizin güvenliği için yeni yöntemler geliştirmeliyiz

HABER MERKEZİ – Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Artık şehirlerimizin güvenliğini sadece kolluk gücü ile sağlayamayacağız bir duruma gelmiş durumdayız. Bu yeni duruma karşı yeni yöntemler geliştirmemiz gerekiyor” dedi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Saray’da düzenlenen “Şehir ve Güvenlik Sempozyumu”nda konuştu.

“Bugün nüfusumuzun dörtte üçünden fazlası il ve ilçe merkezlerinde ikamet ediyor. Güvenlik konusu artık çok daha önemlidir” diyen Erdoğan, “Büyük bir nüfusu küçük bir alanda refah içinde yaşatmak öyle zannedildiği kadar kolay değildir” diye belirtti.

Erdoğan, “Şehirlerde yaşanan kargaşaların fiziki mahiyetleri ortaya çıkmıştır. Doğal afetler de şehirleri ciddi manada sarsmıştır” diye de ekledi.

“Site kültürü bizim kültürümüz değil. Ama maalesef şu an bir site kültürü ülkemizde egemen olmaya başladı” diye sözlerini sürdüren Erdoğan, teknolojik gelişmelerle birlikte şehirlerde alt-üst yapı ağlarının karmaşık hale geldiğini ve buna bağlı büyüme ile ‘şehir güvenliği’ sorununun da büyüdüğünü ifade etti.

Erdoğan ‘şehir güvenliği’ konusunda yeni yöntemler geliştirilmesi gerektiğini belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Artık şehirlerimizin güvenliğini surlarla koruyamayacağımız, içerideki düzeni de sadece kolluk gücü ile sağlayamayacağız bir duruma gelmiş durumdayız. Bu yeni duruma karşı yeni yöntemler geliştirmemiz gerekiyor.
“Her ülke ve toplum kendi ihtiyaçlarına uygun çözümleri kendi üretmelidir. Aksi takdirde başka ülkelerin yöntemlerini kullanmak durumunda kalırız. Bu da uyum sorunu getirir.
“Bütün örnekleri inceleyeceğiz ama kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Şehirleri tehdit eden unsurlar günümüz dünyasında çok farklılaştı.”
Previous post
2020 yılı avukatlık asgari ücret tarifesi açıklandı
Next post
Kızılırmak'ta HES projesine 'ÇED olumlu' raporu