Ana SayfaEkolojiFiltre taktırmayan 5 termik santral kapatıldı

Filtre taktırmayan 5 termik santral kapatıldı

HABER MERKEZİ – Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, filtre takmayan 5 termik santralin tamamen, 1 termik santralin ise kısmi olarak kapatıldığını açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 31 Aralık 2019’a kadar çevre yatırımlarını tamamlaması gereken 13 termik santralle ilgili basın toplantısı düzenledi.

Bakan Kurum, incelenen 7 termik santralden 4’üne geçici faaliyet belgesi verildiğini, 3 santralin ise gerekli çevre izinlerini aldığını bildirdi.

Kurum, Çevre Kanunu gereği beş termik santralin tamamen, bir termik santralin ise kısmi olarak kapatıldığını açıkladı.

Soma Termik Santrali’nin 4 ünitesinin çalışmasına kış sezonu boyunca müsaade edileceğini belirten Kurum, şunları söyledi:

“Kahramanmaraş Afşin A, Kütahya Seyitömer, Kütahya Tunçbilek, Sivas Kangal ve Zonguldak Çatalağzı termik santralleri tamamen, Manisa Soma Termik Santrali ise kısmi olarak kapatılmıştır.
Kapatılan termik santrallerin yönetimleri, gerekli çevresel yatırımları tamamlamadıkları sürece faaliyete geçmelerine izin verilmeyecek.”

Kurum, geçici faaliyet belgesi verilen santrallerin ise Bursa Orhaneli, Muğla Yatağan, Maraş Afşin B ve Ankara Çayırhan termik santralleri olduğunu ifade etti.

Bakan Kurum, “Mevzuat gereğince 6 ay içerisinde çevre izin ve lisans belgesi için Bakanlığımıza başvuru yapmak durumundalar. Muğla Kemerköy, Muğla Yeniköy ve Çanakkale 18 Mart Çan Termik Santralleri çevre mevzuatı kapsamında çevre izinlerini almışlardır” dedi.

‘Santrallerin kapatılması sıkıntı yaratmayacak’

Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise santrallerin kapatılmasının enerji sağlanmasında sıkıntı yaratmayacağını söyledi:

“Kapanan santrallerin ortalama saatlik üretim gücü 1883 megavattır. Bunu diğer santrallerden karşılayacak yeteri kadar rezerv kapasitemiz mevcuttur.”
Previous post
Kanal İstanbul'a itiraz için son gün
Next post
Prim borcu olanlar bugünden itibaren sağlık hizmeti alamayacak