Ana SayfaManşetGülistan Doku 9 gündür kayıp: ‘Zainal Abarakov gözetim altında’

Gülistan Doku 9 gündür kayıp: ‘Zainal Abarakov gözetim altında’

HABER MERKEZİ – Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’dan dokuz gündür haber alınamıyor. Dersim’de bulunan yurtlarda toplanarak eylem yapan öğrenciler, arkadaşları Doku için yürütülen arama çalışmalarının yetersiz olduğunu söyledi. Doku ailesi ise görüştükleri Vali Sonel’in kendilerine şüpheli Zainal Abarakov’un gözetim altında tutulduğunu söylediğini aktardı.

Üniversite öğrencisi Gülistan Doku, Dersim’de 5 Ocak Pazar gününden bu yana kayıp.

21 yaşındaki Doku için arama çalışmaları sürerken, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait kız ve erkek öğrenci yurtları ile Ehlibeyt Kız Öğrenci Yurdu’nda kalan binlerce öğrenci protestolar düzenledi.

Dün gece saat 23.00’te yurtlarda başlayan eylemlere katılan öğrenciler, telefon ışıklarını açarak, “Susma sustukça sıra sana gelecek”, “Kadın, yaşam özgürlük”, “Gülistan Doku nerede”, “Dersim uyuma Gülistan’a sahip çık” şeklinde sloganlar attı.

Arkadaşları Doku’nun bulunmasını isteyen ve eylemleri yaklaşık 3 saat süren öğrenciler, yürütülen çalışmaların yetersiz olduğunu da belirterek duruma tepki gösterdi.

Diğer yandan Ehlibeyt Kız Öğrenci Yurdu’nda eylem yapan öğrencilerin, yurt müdürü tarafından engellenmeye çalışıldığı da belirtildi.

Yurt müdürünün, öğrencilere “burada eylem niye yapıyorsunuz, elinize ne geçecek” dediği ifade edildi.

“Zainal Abarakov gözetim altında”

Gülistan Doku’nun son olarak görüştüğü 23 yaşındaki Zainal Abarakov’un yurtdışına kaçtığı yönündeki iddialar üzerine Doku ailesi, Vali Tuncay Sonel ve il emniyet müdürüyle görüştü.

Bu görüşmede Vali Sonel’in aileyle, Zainal Abarakov’un yurtdışına kaçmadığını, yeterli delil bulunamamasından kaynaklı gözaltına alamadıklarını ancak gözetimleri altında olduğu bilgisini paylaştığı belirtildi.

Ne oluyor?

Munzur Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Çocuk Gelişimi Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi Gülistan Doku dokuz gündür kayıp.

Günlerdir süren arama çalışmalarında Doku’dan hala bir iz yok.

İncelenen MOBESE kameralarından Doku’nun en son Uzun Çayır Baraj Gölü, Dinar Köprüsü çevresinde olduğu tahmin ediliyor.

Günlerdir arama çalışmalarının yoğunlaştırıldığı baraj gölü ve Dinar Köprüsü’nde AFAD ve jandarmanın yanı sıra Su Altı Arama Kurtarma, Deniz Kuvvetleri’nden özel bir ekip Uzaktan Kumandalı Sualtı Tespit Cihazı (ROV) ile arama çalışmalarına katılıyor.

Baraj gölünün yanı sıra Dinar Köprü kıyısı ve üniversite çevresindeki kırsal kesimlerde de aramalar yapılıyor.

Gülistan Doku’nun en son erkek arkadaşı olduğu belirtilen Zainal Abarakov ile telefonla görüştüğü tespit edilmişti.

Rusya vatandaşı olan Abarakov’un Dersim’de görevli bir polisin üvey oğlu olduğu belirtiliyor.

Başsavcılıktan yapılan açıklamada ise Gülistan Doku’ya ilişkin çalışmaların titizlikle sürdürüldüğü bildirilirken, “Doku’nun son görüştüğü ve görüşme yaptığı kişilerin bilgi sahibi olarak ifadeleri alınmıştır” denilmişti.


Gülistan Doku için eylem: Bölgede intihar etmediği kesinleşti


Karınca, Mezopotamya Ajansı
Previous post
Van'ın beş ilçesinde okullara kar tatili
Next post
Patlama olasılığı var: Taal Yanardağı lav püskürtmeye başladı