Ana SayfaGüncel‘Hayata Dönüş’te gerekçeli karar: Askerin beyanı esas, mahpus suçlu

‘Hayata Dönüş’te gerekçeli karar: Askerin beyanı esas, mahpus suçlu

HABER MERKEZİ – Ümraniye Cezaevi’ne düzenlenen “Hayata Dönüş” adlı operasyon ile ilgili davada askerlerin “Biz yapmadık” beyanları beraate gerekçe yapıldı. Gerekçeli kararda ölümlü operasyonun sorumlusu ise mahpuslar oldu!

Ümraniye Cezaevi’ne düzenlenen ve beş kişinin öldürüldüğü operasyonla ilgili davada mahkeme, sanıkların “Biz yapmadık” şeklindeki beyanlarını dikkate alarak beraat verildiğini açıkladı. Oysa bazı askerler ateş açtıklarını kabul etmişti.

Ümraniye Cezaevi’ne 19 Aralık 2000’de düzenlenen “Hayata Dönüş Operasyonu” ile ilgili 267 askere açılan davada verilen kararın gerekçesi yazıldı.

Operasyonda dört tutuklu bir de uzman çavuş öldürülmüştü.

Sanıklar kasten yaralama, kötü muamele de bulunma ve faili belli olmayacak şekilde kasten öldürme suçlarından yargılanıyordu.

3 Aralık 2019’da görülen duruşmada zamanaşımı ile sanıklar hakkında beraat kararı verilmişti.

İstanbul Anadolu 8. Ağır Ceza Mahkemesi bu kararının gerekçesini açıkladı.

19 aralık ümraniye ile ilgili görsel sonucu

bianet’ten Ayça Söylemez’in haberine göre, mahkeme, yargılanan askerlerin “operasyon sırasında hapishane içerisine girmedikleri” beyanına dayanarak bu kararın verildiğini ifade etti. Yani askerlerin beyanını esas aldı.

Kararda, “cezaevinin içerisindeki operasyonu yürüten kişilerin Ankara’dan İstanbul’a gönderilen ve kimliği belirlenemeyen kişiler olduğu” kaydedildi.

Kararda ayrıca operasyonun “bu şekilde” gerçekleşmesinin sorumlusu olarak cezaevi içerisinde açlık grevi yapan tutuklular gösterildi. Yani yaşananların “sorumlusu” mahkumlar çıktı.

Hapishanede uygulanan “Bora” ve Atmaca” adlı harekat planlarına atıf yapılmazken, bu planlar yok sayıldı.

Sanıklar kasten yaralama, kötü muamele de bulunma ve faili belli olmayacak şekilde kasten öldürme suçlarından yargılanıyordu.

Bu son beraat kararıyla beraber operasyonda ölenlerin failleri “meçhul” kaldı.

19 Aralık Katliamı

20 Ekim 2000’de Türkiye’nin geçmeyi amaçladığı F tipi cezaevi sistemini protesto etmek amacıyla yüzlerce tutuklu 19 temel taleple açlık grevine girmişti.

Siyasi tutukluların bir kısmı açlık grevinin 45. gününde taleplerin karşılanmaması nedeniyle ölüm orucuna başlamıştı.

Ölüm oruçları, 19 Aralık’ta başlayan ve “Hayata Dönüş Operasyonu” adı verilen bir katliamla sonlandırıldı.

Dönemin hükümeti, 19 Aralık günü sabaha karşı saat 04.30 sıralarında 20 cezaevinde aynı anda operasyon başlattı.

Bu operasyonlarda ağır silahlar, hala ne olduğu anlaşılamayan kimyasal yakıcı maddeler, iş makineleri, helikopterler ve gaz bombaları kullanıldı. Cezaevlerinin çatıları delinerek ve duvarları yıkılarak tutuklulara saldırıldı.

Yüzlerce asker, polis, gardiyan ve kontrgerilla birliği ile yapılan operasyonlarda 30 kişi öldürüldü, yüzlerce kişi de ağır şekilde yaralandı.

Baskın yapılan cezaevlerinden olan Ümraniye’de ise dört tutuklu bir de uzman çavuş öldürüldü.

Previous post
Süryani Rahip Aho tahliye edildi
Next post
'Hak ihlali' denmişti: Wikipedia erişime açılıyor