Ana SayfaGüncelİBB: 20 yıla gömülecek yer bulmak mümkün olmayacak

İBB: 20 yıla gömülecek yer bulmak mümkün olmayacak

HABER MERKEZİ – Günde ortalama 220 kişinin hayatını kaybettiği İstanbul’da, İBB Mezarlıklar Daire Başkanı Ayhan Koç’a göre 20 yıl sonra gömülecek yer bulmak mümkün olmayacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Mezarlıklar Daire Başkanı Dr. Ayhan Koç’a göre 20 yıl sonra gömülecek yer bulmak mümkün olmayacak.

İstanbul’da günde ortalama 220 kişi hayatını kaybediyor.

Yıllık ortalama 77 bin ölümün yaşandığı İstanbul’da cenazelerin yüzde 30’undan fazlası ise şehir dışına gönderiliyor.

Kentte her yıl 250 dönüm mezar arazisine ihtiyaç duyulduğunu söyleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Mezarlıklar Daire Başkanı Dr. Ayhan Koç, Milliyet’e şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu ihtiyacı hayatını kaybedenlerin doğdukları illerde defnedilmesiyle azaltabiliriz. Belki önümüzdeki 3-5 yıl için sorun teşkil etmeyebilir fakat 20 yıl sonra gerçekten İstanbul’da gömülecek yer bulmak çok mümkün olmayacak. Zor olacak.”

Bu duruma çözüm bulunması gerektiğini söyleyen Koç, en iyi çözümün Anadolu’ya nakil sağlamak olduğunu belirtti ve ekledi:

“Ölenlerin yarısından fazlasının definlerini memleketlerinde yapmak için çalışmalar yapıyoruz. Karayollarımız ile çalışmalarımız var. Ama hava ve demir yollarını da bunun içine katarak yüzde 32’ler de olan nakil işlemlerimizi yüzde 50’nin üzerine çıkarmayı hedefliyoruz.”

Bütün bu işlemlerin büyükşehir belediyesi tarafından ücretsiz yapıldığını aktaran Koç, şehirler arası çalışan 70 cenaze aracının olduğunu ifade ederek, “İlçe belediyeleriyle işbirliği yaparak bu sayımızı 150’ye çıkarmayı hedefliyoruz. İstanbul’da defini azaltmak şart” dedi.

Mezar fiyatlarına zam yapılmıştı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi mezar ücretleri ve hizmetlerine 13 Ocak’ta zam yapmıştı.

Zamla birlikte tabutlu defin ücreti 300’den 350 liraya çıkmıştı.

En fazla talep Karacaahmet, Çengelköy, Nakkaştepe, Zincirlikuyu, Ulus, Aşiyan, Abdie-i Hürriyet’in de içinde bulunduğu 1’inci bölge mezarlıklara oluyor. Buralarda mezar yeri bulmanın bedeli 34 bin lira.


İstanbul’da mezar fiyatlarına zam
Önceki Haber
Ceren Özdemir'i öldüren Özgür Arduç'a ağırlaştırılmış müebbet hapis
Sonraki Haber
Gülistan Doku'nun ablası: Zainal'ın yurt dışına kaçtığı iddia ediliyor