Ana SayfaEkolojiKızılırmak’ta HES projesine ‘ÇED olumlu’ raporu

Kızılırmak’ta HES projesine ‘ÇED olumlu’ raporu

HABER MERKEZİ – Samsun Bafra’daki Kızılırmak Nehri üzerine, HES projesi için hazırlanan ÇED raporu “olumlu” bulundu. Halk, projeye HES’in tarım arazilerine zarar vereceği, nehri kurutacağı ve çevre kirliliğine neden olacağı için karşı çıkıyor.

Samsun’un Bafra ilçesine bağlı Doğankaya, Derbent ve Kozağzı mahalleleri sınırları içerisinden geçen Kızılırmak Nehri üzerine, Ceyduru Elektrik Üretim AŞ tarafından yapılması planlanan Duru Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali (HES) Kırma-Eleme-Yıkama Tesisi ve Hazır Beton Santrali Projesi’ne onay çıktı.

Halkın tepkilerine neden olan projeye yönelik hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu ‘olumlu’ bulundu.

Cumhuriyet’ten Cemil Ciğerim’in haberine göre Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün açıklamasında, özetle şu ifadelere yer verildi:

“Proje ile ilgili olarak ÇED Yönetmeliği’nin 14. maddesi gereğince komisyon çalışmaları ve halkın görüşleri dikkate alınarak Bakanlığımızca ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu’ kararı verilmiş olup; Samsun Valiliği (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) tarafından nihai kararın halka duyurulması gerekmektedir.
“Ayrıca, söz konusu projeye ait Nihai ÇED Raporu ve eklerinde belirtilen hususlar ile 2872 sayılı Çevre Kanunu’na istinaden yürürlüğe giren yönetmeliklerin ilgili hükümlerine uyulması, meri mevzuat uyarınca ilgili kurum/kuruluşlardan gerekli izinlerin alınması gerekmektedir.”

Yaşam savunucuları, projenin tarım arazilerine zarar vereceği, nehri kurutacağı ve çevre kirliliğine neden olacağını belirterek HES’e karşı mücadele ediyor.

Previous post
Erdoğan: Şehirlerimizin güvenliği için yeni yöntemler geliştirmeliyiz
Next post
Trans İstanbul İnisiyatifi kuruldu