Ana SayfaGüncelNuriye Gülmen’den Grup Yorum üyeleri için çağrı: Yarın geç olabilir

Nuriye Gülmen’den Grup Yorum üyeleri için çağrı: Yarın geç olabilir

HABER MERKEZİ – Nuriye Gülmen, açlık grevi ve ölüm orucunda olan Grup Yorum üyeleri için geç olmadan harekete geçilmesi çağrısında bulundu. Gülmen, “Hiç kimse ufak büyük demeden, elinden gelen ne varsa onu yapsın. Süreç kritik aşamayı geçmiş durumda. Yarın çok geç olabilir” dedi.

Grup Yorum üyeleri Bahar Kurt, Helin Bölek ve İbrahim Gökçek tutuklu üyelerinin serbest bırakılması, İçişleri Bakanlığı tarafından haklarında çıkarılan yakalama kararlarının kaldırılması, konser yasaklarının son bulması talebiyle başlattığı açlık grevi ve ölüm orucu eylemi devam ediyor.

Bahar Kurt açlık grevinin 226. gününde, tutuklu bulunduğu Silivri 9 No’lu Kapalı Cezaevi’nde açlık grevi eylemini 199’uncu gününde ölüm orucuna çeviren İbrahim Gökçek’in eylemi 219’uncu gününde. Açlık grevinin 213’üncü gününde ölüm orucuna başlayan Helin Bölek’in eylemi ise 216’ncı gününde.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen ve işine iade talebiyle 324 gün açlık grevinde kalan Nuriye Gülmen, Grup Yorum üyeleri için yarın çok geç olabileceğini söyleyerek, herkesi harekete geçmeye davet etti.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre Gülmen, uzun süreli açlık grevi eylemlerinde bireylerde kalıcı sağlık sorunlarının oluştuğunu belirterek şunları söyledi:

“Ben hangi günler ne yaşadığımı hatırlamıyorum. Ama 200 günden sonra çok ciddi sinir ağrılarının artık yaşandığı dönemlerdir. Çeşitli vitamin ve mineraller açısından beslenmeyince sinirlerde iltihap ve hasar oluşuyor. Yani mide krampları, mide bulantıları, ışığa karşı hassasiyet, yürüyememe, bedensel kısıtlılık, hareket kısıtlılığı vb. birçok sorun yaşanıyor.”

Açlık grevi eyleminin demokratik kitle örgütlerinin tasfiye edildiği ve var olan baskılara karşı geliştirilen bir duruş olduğunu belirten Gülmen, insanların baskılardan dolayı kendini ifade edemediği bir dönemde açlık grevi eylemini yöntem olarak kullandığını söyledi.

Grup Yorum üzerindeki baskıların sadece onlara karşı değil, sanatın geneline yapılmaya çalıştığına dikkat çeken Gülmen, açlık grevi eyleminin ölüm orucuna dönüştürüldüğünü hatırlatarak, şu çağrıda bulundu:

“Bugün daha güçlü çağrılar yapmalıyız. Üzerimize düşen sorumluluğu daha fazla yerine getirmeliyiz ki karşılık bulsun. Sanatını özgürce icra etmek isteyen her sanatçı bu anlamda kendini sorumlu tutmalıdır.
Herkesin yapabileceği şeyler vardır, diye yola çıkarsak, Grup Yorum üyelerinin basit temel taleplerini çok rahatlıkça karşılanabileceğini düşünüyorum. Hiç kimse ufak büyük demeden, elinden gelen ne varsa onu yapsın. Süreç kritik aşamayı geçmiş durumda. Yarın çok geç olabilir. O yüzden çok hızlı olmalıyız. O yüzden herkesi harekete geçmeye davet ediyorum.”Önceki Haber
Kayıptı: Ağır yaralı bulunan 8 yaşındaki çocuk yaşamını yitirdi
Sonraki Haber
Anayasa Mahkemesi'ne İmralı başvurusu