Ana SayfaDünyaPentagon: İran saldırısında 34 ABD askeri beyin sarsıntısı yaşadı

Pentagon: İran saldırısında 34 ABD askeri beyin sarsıntısı yaşadı

HABER MERKEZİ – Pentagon, İran’ın Irak’taki ABD birliklerinin bulunduğu iki üsse yaptığı füze saldırısında 34 askerin yaralandığını açıkladı.

İran, Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin 3 Ocak’ta ABD hava saldırısıyla öldürülmesinin ardından, misilleme olarak 8 Ocak’ta Irak’taki ABD askerlerinin bulunduğu iki üsse hava saldırısı düzenlemişti.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran’ın füze saldırısında 34 ABD askerinin yaralandığını açıkladı.

Daha önce Almanya’ya tedaviye gönderilen askerlerden sekizinin tedavilerine devam edilmesi için ABD’ye döndükleri belirtildi.

Pentagon Sözcüsü Jonathan Rath Hoffman, ABD’ye getirilen askerlerin tedavilerine başkent Washington’daki Walter Reed Askeri Hastanesi’nde devam edileceğini, dokuz askerin ise hala Almanya’da tedavi edildiğini söyledi.

ABD askerleri, beyin travması ve beyin sarsıntısı teşhisiyle tedavi ediliyor.

Yaralanan diğer 16 askerin Irak’ta, birimin ise Kuveyt’te tedavi gördükten sonra görevlerine geri döndükleri de bildirildi.

Trump önce ‘yaralı yok’, sonra ‘çok ciddi değil’ demişti

Fotoğraf: AFP

Saldırıların ardından ABD Başkanı Donald Trump, yaralanan ABD askeri olmadığını ve bu nedenle İran’ın misillemesine karşılık verilmeyeceğini söylemişti.

Ancak birkaç gün sonra ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı CENTCOM sözcüsü, saldırının ardından 11 askerin beyin sarsıntısı şüphesiyle hastanede tedavi altına alındığını açıklamıştı.

Bu hafta katıldığı Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda yaralı ABD askerleriyle ilgili konuşan başkan Trump, “Baş ağrıları olduğunu duydum. Ama çok ciddi olmadığını söyleyebilirim. Şimdiye kadar gördüğüm diğer yaralanma vakalarına kıyasla çok ciddi vakalar olarak görmüyorum” demişti.

Pentagon yetkilileri askerlerin sağlık durumu konusunda kamuoyunu geç bilgilendirme gibi bir çaba içinde olmadıklarını vurgulamıştı.

ABD ordusu hayati tehlikesi bulunan, uzuv kaybı riski olan vakaları anında bildirmek zorunda. Ancak beyin travması şüphesi gibi teşhisi zaman alan vakaları acilen bildirmek gibi bir zorunluluğu yok.


Karınca, Amerika’nın Sesi, BBC TürkçeÖnceki Haber
“Better Call Saul” beşinci sezonuyla ekranlara geliyor
Sonraki Haber
Berlin Film Festivali’nin açılış filmi: “My Salinger Year”