Ana SayfaToplumsal CinsiyetTrans kadın Yıldız İdil’e gözaltında darp

Trans kadın Yıldız İdil’e gözaltında darp

HABER MERKEZİ – İstanbul’da yaşayan trans kadın Yıldız İdil, yılbaşı akşamı gözaltına alınıp götürüldüğü Beyoğlu Karakolu’nda işkenceye maruz bırakıldığını söyledi.

Trans kadın Yıldız İdil, İstanbul’da 31 Aralık 2019 akşamı gözaltında işkenceye maruz bırakıldığını duyurdu.

Devrimci Partili Kadınlar, parti üyeleri Yıldız İdil’in durumuna dikkati çekmek için, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi.

Açıklamayı yapan Devrimci Partili Kadınlar üyesi Burcugül Çubuk, Yıldız’ın yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

“Karakola götürüldüğünde ise birçok trans kadının gözaltına alınmış olduğunu gördü. Nezarethanedeki translar bunun rutin bir yılbaşı gecesi uygulaması olduğunu belirtmişti. Beyoğlu Karakolu, yılbaşı gecesi Genel Bilgi Taraması (GBT) uygulaması yaparak transları gözaltına almış ve buna güvenlik uygulaması demiştir. Gözaltı işlemi için hiçbir gerekçe sunulmamıştır.”

Yıldız’ın politik kimliği nedeniyle gözaltına alındığını belirten Çubuk, kadının gözaltında tutulduğu süre boyunca darp edildiğini söyledi.

“Beyoğlu Karakolu, yılbaşı gecesi trans kadınları gözaltına alarak performans puan kotasını doldurmaktan başka bir hedefe sahip değildir. Aslen Kabahatler Kanunu’na göre suç olmayan trans kimliği, keyfi olarak ceza kesilme bahanesi yapılmaktadır.
“Birçok trans kadın, binlerce lirayı bulan ‘sokakta yürürken’ ya da ‘evinde’ kesilmiş cezalarla karşı karşıya bırakılmıştır. Ceza kesilmesine direnildiği noktada kolluk tarafından translara daha fazla şiddetle cevap veriliyor. Mahkemelere yapılan itirazlardan ise genellikle sonuç alınamıyor.”

‘İş olanakları kapatılıyor’

Çubuk, erkek egemenliğinin bir yandan transların bütün iş olanaklarını kapatırken diğer yandan adım başı para cezaları ve şiddetle yaşamlarına yönelik sürekli saldırı gerçekleştirildiğini ifade etti.

“Hande Kader cinayeti henüz aydınlatılamamışken, Hande Buse Şeker’in katili bütün kanıtlara rağmen ceza almamışken, yargı mekanizması ve kolluk kuvvetleri translar için şiddet ve cezasızlık sarmalıyken, taciz-tecavüzcülere, katillere değil trans kadınlara ceza kesen anlayış bütün kadınların karşısındadır. Trans kadınlara yönelik şiddet politiktir. Erkek-devlet karşısında kadın dayanışması, birleşik kadın mücadelesi ile kazanacağız.”

‘Şiddet son bulana kadar mücadele edeceğiz’

Gözaltında işkence gören Yıldız İdil ise polislerin sözlü hakaretlerine maruz kaldığını belirterek, “Gözaltındayken de kimliğimden dolayı sürekli darp edildim. İşte, sokakta, evde bizlere yönelik şiddet son bulana kadar mücadele edeceğiz” dedi.

Daha sonra söz alan Devrimci Parti Merkezi Kadın Koordinasyon Üyesi Gamze Taşçı, AKP döneminde kadınlara yönelik şiddetin arttığına dikkat çekerek, dünya çapında gelişen kadın hareketlerini hatırlatarak, kadınlara yönelik şiddet sarmalından kurtulmanın yolunun mücadelenin büyütülmesinden geçtiğini söyledi.
Önceki Haber
Kadir İnanır'ı hedef alan Bakan Soylu'ya Halil Ergün'den tepki
Sonraki Haber
İstanbul Havalimanı’nda 36 dil var, Kürtçe yok