Ana SayfaManşetYasakların haritası: Son 5 yılda en az 381 kez sokağa çıkmak yasaklandı

Yasakların haritası: Son 5 yılda en az 381 kez sokağa çıkmak yasaklandı

HABER MERKEZİ – TİHV Dokümantasyon Merkezi yaklaşık 5 yıla yayılan sokağa çıkma yasaklarını haritalandırdı. Güncel verilere göre toplam 11 il ve en az 51 ilçede en az 381 sokağa çıkma yasağı ilan edildi, yasaklardan 1 milyon 809 bin kişi olumsuz etkilendi.


Haber: Pelin Özkaptan


Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), sokağa çıkma yasaklarına dair elindeki güncel verileri paylaştı.

TİHV Dokümantasyon Merkezi’nin verilerine göre yasakların uygulanmaya başlandığı ilk tarih olan 16 Ağustos 2015’ten 1 Ocak 2020 tarihine kadar geçen süre içerisinde toplam 11 il ve en az 51 ilçede sokağa çıkmak yasaklandı.

Bu il ve ilçelerde ise resmi olarak tespit edilebilen en az 381 sokağa çıkma yasağı ilanı gerçekleşti.

Bu verilere göre yaklaşık 5 yılda Diyarbakır’da 214, Mardin’de 60, Hakkari’de 23, Şırnak’ta 13, Bitlis’te 29, Muş’ta 7, Dersim ve Batman’da 6, Siirt’te 14, Elazığ’da ise 14 kez sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Tüm bunlara ek olarak, 11 Ağustos 2017’den 1 Ocak 2020 tarihinde kadar Hakkâri’nin Şemdinli ve Bitlis’in Hizan, Güroymak, Mutki, Tatvan ve Merkez ilçelerine bağlı çeşitli köy ve mezralarda saat kısıtlılıkları dâhilinde en az 23 kez sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Yasaklar 1 milyon 809 bin kişi olumsuz etkiledi

TİHV, söz konusu yasakların Türkiye tarihinde bu biçimi ile ilk kez uygulandığına dikkat çekiyor.

TİHV’e göre yasaklar başlamadan önce gerçekleşen 2014 nüfus sayımına göre ilgili ilçelerde yaşadığı bilinen en az 1 milyon 809 bin kişi bu durumdan olumsuz etkilendi.

İnsanların özgürlük ve güvenlik hakkı engellendi, özel ve aile hayatına saygı hakkı çiğnendi.

Ayrıca toplanma, örgütlenme, din, bilgi alma ve verme özgürlükleri kısıtlandı.

Bunların yanı sıra mülkiyetin korunması hakkı, eğitim hakkı, işkence ve insanlık dışı ya da aşağılayıcı muamele yasağı, yaşam hakkı ve vücut bütünlüğü hakkı olmak üzere temel haklar ihlal edildi.

TİHV, yasakların 2016 yılı içerisinde köy ve mezra gibi, nüfus verilerinin takibi düzenli şekilde gerçekleşmeyen veya kamuoyuna uygun biçimde duyurulmayan bölgelere kayması ile bu verilerin güncellenemediğini de not etti.

Yasak haritası

TİHV’in sokağa çıkma yasaklarını il ve ilçeler bazında detaylandırdığı haritası şöyle:

Previous post
Araştırma: Asgari ücret en az 3 bin 192 lira olmalı
Next post
Karakoldan böyle yollandı: Polisler adeta Emine Bulut'u suçlamış