Ana SayfaGüncelYeniden yargılamada ilk duruşma: Kışanak ve Tuncel’e tahliye yok

Yeniden yargılamada ilk duruşma: Kışanak ve Tuncel’e tahliye yok

HABER MERKEZİ – Yeniden yargılanmalarına karar verilen Kürt siyasetçiler Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel, bozulan hükümden sonraki ilk duruşmada tahliye edilmedi. Duruşma ise Mart ayına ertelendi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin eski Eşbaşkanı Gültan Kışanak ile Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) eski Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, haklarında verilen hapis cezalarının İstinaf mahkemesi tarafından bozulması üzerine yeniden yargılanmaya başlandı.

Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan ilk duruşmaya iki siyasetçi de tutuklu oldukları cezaevinden getirilerek hazır edildi.

Tuncel: Özel bir hukuk ile karşı karşıyayız

İlk olarak savunma yapan Tuncel, yürüttükleri siyasi faaliyetlerin “örgüt kurma, yönetme ve propaganda” olarak nitelendirildiğine dikkati çekti, ‘özel bir hukuk ile karşı karşıyayız’ dedi.

“Bu yargılama uluslararası hukuka uygun değil. Tek adam rejiminden bahsediyoruz. Hukuka post modern bir darbedir. Bu uygulama Hitler döneminde vardı. Hukuk, parlamento, insan hakları hepsi askıya alınıyor. Aykırı olan herkes, aydın, sanatçı, gazeteci, ekolojist, emekçi, akademisyen yargılanıyor.”

Kışanak: Elbette ki propaganda yapacağım

Daha sonra söz alan Kışanak da siyasetçi olduğunu, parti eş genel başkanlığı ve belediye eşbaşkanlığı yaptığını, yargılamanın konuşmaları ve siyasi faaliyetleri üzerine kurulduğunu kaydetti.

Çalışmalarının ve konuşmalarının tamamının siyaset faaliyet kapsamında olduğunu ifade eden Kışanak, “Elbette ki konuşacağım, elbette ki propaganda yapacağım. Partimin faaliyetlerine katılmam suç teşkil etmez, anayasal haktır” diye belirtti.

Tuncel ve Kışanak’ın savunmalarının ardından savcı verdiği mütaalada, iki ismin de tutukluluğun devamını istedi.

Sonrasında savunma yapan avukatlar, müvekkillerinin siyasetçi olduğunu, yaptıkları siyasi faaliyetlerin “örgüt üyeliği veya propagandası” olarak değerlendirilemeyeceğini, aksine suçlandıkları faaliyet ve konuşmaların siyasetçi kimliklerinin gereği olduğunu belirtip tahliye talep etti.

Tahliye yok

Savunmalardan sonra kararını açıklayan mahkeme, her iki siyasetçinin de tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Bir sonraki duruşma 9 Mart’ta yapılacak.

Ne olmuştu?

30 Ekim 2016’da tutuklanan Gültan Kışanak ile 6 Kasım 2016’da tutuklanan Sebahat Tuncel halen Kandıra F Tipi Cezaevi’nde.

Haklarındaki davaya konu soruşturma Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülmüş, yargılama ise “güvenlik sebebiyle” Malatya’da yapılmıştı.

Kışanak ve Tuncel 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, 21 Mart Newroz kutlamaları, 2012 yılında cezaevlerindeki açlık grevlerine dikkat çekmek için düzenlenen yürüyüş ve basın açıklamaları, Silvan, Sur, Cizre, Nusaybin ve Şırnak’ta sokağa çıkma yasakları, Suruç Katliamı ve mitinglerde yaptıkları konuşmalardan dolayı yargılanmıştı.

Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Kışanak’a “örgüt üyeliği” suçlamasından 11 yıl 3 ay, “örgüt propagandası” suçlamasından 3 yıl olmak üzere toplam 14 yıl 3 ay hapis cezası vermişti.

Tuncel’e de “örgüt üyeliği” suçlamasından 9 yıl 9 ay, “örgüt propagandası” suçlamasından 5 yıl 3 ay olmak üzere toplam 15 yıl 1 ay hapis cezası verilmişti.

Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi ise Kışanak ve Tuncel’in avukatlarının itirazı üzerine yaptığı inceleme sonucu verilen hapis cezası kararını bozmuştu.

Previous post
Hande Buse Şeker cinayeti davasında kapalılık kararı kaldırıldı
Next post
Oscar Ödülleri adayları açıklandı