Ana SayfaDünyaMeksika’da kadınlardan kadın cinayetlerine karşı eylem

Meksika’da kadınlardan kadın cinayetlerine karşı eylem

HABER MERKEZİ – Meksika’da kadınlar, bir kadının birlikte olduğu erkek tarafından öldürülmesi ve cesedinin fotoğraflarının bazı gazeteler tarafından yayınlanmasına karşı sokağa çıktı.

Meksika’nın başkenti Mexico City’de 9 Şubat’ta 25 yaşındaki Ingrid Escamilla isimli kadın, birlikte olduğu Eric Francisco Robledo tarafından öldürüldü.

Ingrid’i öldürdükten sonra bedenini parçalayan 46 yaşındaki Robledo gözaltına alındı.

Kadının cenazesinin fotoğraflarının, bazı gazeteler tarafından yayımlanması tepkilere yol açtı.

Fotoğrafların, olay yeri incelemesi için gelen adli tıp ekibinden biri tarafından yerel bir gazeteye sızdırıldığı belirtildi.

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, fotoğrafları sızdıranların cezalandırılmasını isterken, Mexico City Savcılığı bu konuda da soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Kadınlardan saraya kırmızı boya

Fotoğraf: AFP

BBC Türkçe’de yer alan habere göre artan kadın cinayetlerine, bu davalardaki cezasızlığa ve medyanın tavrına tepki gösteren yüzlerce kadın eylem düzenledi.

Eylemciler, kadın cinayetlerine karşı çıkan ve “sorumlu gazetecilik” çağrısı yapan sloganlar attı.

Kadınlar, Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador’un yaşadığı sarayın kapılarından birine kırmızı boya fırlattı.

Fotoğraf: AP

Reuters’a konuşan bir protestocu, “Başkan bu sorunu sürekli görmezden geliyor sanki. Bu onun şahsına karşı bir mesele değil. Birçok sorunu gündeme taşıma imkanı olduğunu, ama bunu yapmadığını düşünüyoruz” dedi.

Ardından eylemciler, Ingrid’in cesedinin fotoğrafını yayınlayan La Prensa gazetsinin bürosuna yürüdü.

Gazeteye ait bir araç ateşe verilirken, bazı protestocular da gazeteye girmelerini engellemeye çalışan güvenlik güçleriyle çatıştı.

Fotoğraf: EPA

La Prensa, eleştiriler karşısında fotoğrafı yayımlama kararını savunduğunu, ancak editöryel ilkelerini yasal gerekliliklerin ötesine taşıma konusunda tartışmalara açık olduğunu ifade etti.

Previous post
Dört ilde yüzlerce yerleşim yerine ulaşım sağlanamıyor
Next post
Kılıçdaroğlu Erdoğan'a seslendi: Yahu kardeşim sen dilini tutamıyor musun?