Ana SayfaCezaevleriAfyon Cezaevi’ndeki tutuklular: Can güvenliğimiz kalmadı, her şeye hazırlıklı olun

Afyon Cezaevi’ndeki tutuklular: Can güvenliğimiz kalmadı, her şeye hazırlıklı olun

HABER MERKEZİ – Afyon T Tipi Cezaevi’nde kalan tutuklular aileleri aracılığıyla cezaevinde maruz kaldıkları kötü muamele ve baskıları anlattı. Tutukluların, “Can güvenliğimiz yok. Her şeye hazırlıklı olun, her an her şey olabilir” dediği bildirildi.

Afyon T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan tutuklar aileleri aracılığıyla cezaevindeki hak ihlallerini paylaştı.

“Örgüt üyesi olmak ve faaliyet yürütmek” iddiasıyla yargılandığı davada 48 yıl hapis cezası alan İsmail Çevik’in görüşüne 20 Şubat günü giden ağabeyi Hüseyin Çevik, kardeşinin gözlerini mor halde gördüğünü anlattı.

Çevik, bunun nedenini sorduğunda ise kardeşinin baskı, kaba dayak, küfür ve hakaretlere maruz kaldıklarını bildirdiğini söyledi.

 “Kardeşimi falakaya yatırdıkları için yürümekte zorluk çekiyordu. Üzerlerindeki elbiselerin hepsini yırtmışlar. Kemerlerine el konulmuş.
“Kardeşim yoğun işkenceye maruz kaldıklarını söyledi. Hiçbir şey olmasa bile ‘saçın niye uzun, sakalın niye uzun’ denilerek dövülmüşler.
“Darp raporu almak için 3 arkadaşı ile birlikte doktora gittikten sonra dönüşte gardiyanlar onlara ‘Siz darp raporu alarak kurumu aşağılayacaktınız’ demiş. Önceki dayağın 10 kat fazlasına maruz kalmışlar.”

Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan ağabey Çevik, yaptıkları görüşmede kardeşinin yine günde sadece bir saat çıkarıldıkları havalandırmada da gardiyanlar tarafından dövdüklerini ve dışarıyla hiçbir iletişimlerinin olmadığını söylediğini aktardı ve ekledi:

“Kardeşim gittiğinden beri hücrede tutuluyor. Yazdığı dilekçeler ‘kurumu aşağılıyorsun’ denilerek yırtılıyor. Neden işkence yapıyorsunuz sorusuna gardiyanlar ‘Yasalar bize bu yetkiyi veriyor’ cevabı veriyormuş. Gardiyanların tehdit edip; ‘Buradan sağ çıkmayacaksınız’ diyormuş.
“İsmail gardiyanların kendi aralarında tartışarak ‘iz bırakmayacak şekilde döv’ dediklerini de belirtti. Kardeşim ayakta duramıyordu. ‘Can güvenliğimiz yok. Her şeye hazırlıklı olun her an her şey olabilir’ dedi.”

Çevik, İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) başvuru yapıp, hukuki yardım talebinde bulunduklarını da söyledi.

“Kardeşim hasta ve kendisine işkence yapıyorlar”

Aynı cezaevinde olan 12 yıllık hasta hükümlü Adem Amaç’ın ağabeyi Mahmut Amaç da, kardeşinin 12 kez ameliyat olduğunu, yarasından irin aktığını fakat buna rağmen tedavi edilmediğini söyledi.

Kardeşinin kendilerine işkenceye maruz kaldıklarını aktardığını belirten Amaç, şunları söyledi:

“Kuruma karşı gelmek gerekçesiyle 1 yıl görüş yasağı verdiler. Kardeşimin sağlık durumu iyi değil. Hastaneye götürüldüğünde doktorlar kendisine bakmıyor. Kardeşim kendisi ile beraberindekilerin işkenceye maruz kaldıklarını söyledi.
“Kardeşim Osmaniye Cezaevi’ndeyken de tedavi edilmiyordu. Ama kardeşim hala cezaevinde ve üstüne bir de kendisine işkence yapılıyor. Kardeşim son olarak yanında kalan kimi tutsakların darp sonucu kafasında, burnunda, el ve ayaklarında kırıkların olduğunu söyledi.”

Ailelerin bu anlatımları üzerine telefonla cezaevinin santralinde görevli personelle konuştuklarını belirten MA, personelin yetkili kimse olmadığı için sorularına yanıt veremeyeceklerini söylediğini aktardı.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Yeni bir yol bulmak şart
Sonraki Haber
Osman Kavala: Haksızlığın hukuk yoluyla giderileceğine olan inancımı koruyorum